„Jezdím s bagrem a teď, když je zem zmrzlá, jsem bez práce,“ vysvětlil důvod své návštěvy Úřadu práce v Hranicích Tomáš Bláha. „Dálnice je hotová a další zakázky budou zase až na jaře,“ dodal na základě zkušeností z minulých let.

Kvůli hospodářské krizi zatím žádná z hranických firem nepropouštěla. Všechny vyčkávají, jak se bude situace na trhu vyvíjet dál. „Ještě nedávno firmy složitě sháněly kvalifikované pracovní síly, a teď by je měly propustit? Raději čekají a doufají, že se hospodářská situace zlepší,“ vysvětlil strategii zaměstnavatelů vedoucí Úřadu práce v Hranicích Pavel Remeň.

Před hromadným propouštěním dávají hranické společnosti přednost raději něčemu jinému - nechávají své zaměstnance doma za podíl z platu. „V Hranicích už k tomuto kroku přikročily dvě firmy. Vloni na podzim to byl Multidisplay a letos je to Sigma,“ uvedl Remeň.

V obou případech pobírají lidé šedesát procent své mzdy. S vedením Sigmy se nám ani po několika pokusech spojit nepodařilo. Tiskový mluvčí společnosti Multidisplay byl vstřícnější. „Ano, světová krize už se u nás projevila vloni. Snížil se odbyt, snížila se výroba, část zaměstnanců zůstala doma,“ popsal podzimní situaci v továrně Marek Roll. V současné době už nechodí do práce téměř polovina zaměstnanců Multidisplaye. „Nepropadáme však beznaději a stále sháníme nové a nové odběratele,“ řekl Roll.

O hromadném propouštění prý zatím vedení firmy vůbec neuvažuje. Další významná hranická společnost, Tondach, si k vyjádření o současné vnější situaci ve firmě za celý týden nenašla čas. Vedení Cementu Hranice přiznalo, že vývoj finanční krize vnímá velmi silně.

„Očekáváme ekonomicky složitější rok, ale tím, že jsme v dobách „hojnosti“ neusnuli na vavřínech, ale postupně diverzifikovali rizika rozložením prodejů na více trhů, se cítíme být dobře připraveni,“ uvedl obchodní ředitel Cementu Hranice Aleš Šturala.

Kateřina Kapková