„Žádný konec krize jsme ani náhodou nezaznamenali. Jediné co vidíme je, že neustále stoupají ceny benzinu a nafty,“ postěžoval si předseda představenstva Synergies Logistiques BV Hranice Jiří Bílý. V jeho dopravní firmě během krize prý propad zakázek neměli.

S problémy a těžkými časy bojují i v další hranické firmě v Ekoinvestě.

„Vše je pořád stejné, ať je krize nebo není. My zkrátka musíme zatnout zuby a bojovat, protože nikdo jiný nám rozhodně nepomůže,“ uvedl Jaromír Derych z hranické firmy Ekoinvesta, která se zabývá technickým zařízením budov a průmyslovými technologiemi.

Femax ožil

Úplně opačný stav než v obou předchozích firmách zažívají v hranickém Femaxu. Už více než rok zde pozorují konec ekonomické krize a s tím související nárůst zakázek.

„Krize opravdu pominula. Už v loňském roce se nám objem zakázek značně zvýšil a stejný stav pokračuje i letos,“ doplnil Martin Zabloudil s firmy Femax Ocel. Ve firmě v loňském roce přijali i padesát nových zaměstnanců.

Právě přijímání nových zaměstnanců je jedním z hlavních důkazů, že ekonomická krize ve firmě končí.

Sezónní práce

Podle hranického úřadu práce tomu tak ale v globále určitě není.

„Nemyslím si, že by krize skončila a firmy v Hranicích začaly nějak masivně nabírat lidi,“ řekl Pavel Remeň z hranické pobočky úřadu práce. V současné době sice z evidence spousta lidí odchází. Důvodem ovšem není nabírání ve firmách, ale začátek sezonních prací.

„Je pravda, že přibližně sto lidí týdně odchází. Jedná se ale o pracovníky, kteří se zabývají jen sezonními pracemi ve stavebnictví a dalších oborech,“ prohlásil Pavel Remeň.

Podle vyjádření většiny zúčastněných a informovaných lidí krize v Hranicích neskončila. Pro celé město i okolní region to znamená, že velká čísla značící nezaměstnanost se zmenší jen krátkodobě, než opět skončí všichni sezonní pracovníci zpátky na úřadu práce. (zem)

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku