Lidé kritizují hlavně trestně právní odpovědnost Romů, kteří mnohdy unikají spravedlnosti a dále pak pokračují ve své činnosti. Představitelé okresního státního zastupitelství v Přerově se však brání: „Není pravda, že bychom byli vůči některým skupinám občanů benevolentní,“ hájí svůj úřad přerovská okresní státní zástupkyně Jana Staňková.

Do kritiky státního zastupitelství se na nedávné tiskové konferenci přerovského magistrátu pustili zástupci města, kteří vyjádřili své znepokojení nad tím, že jsou žalobci k činům romských obyvatel tolerantní a řada případů se odkládá nebo řeší napomenutím. „To je znehodnocení práce policistů, kteří pachatele po náročném pátrání sice dopadnou, ale ten už má druhý den na svědomí další čin,“ uvedl již dříve přerovský primátor a zároveň senátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Ve stejném duchu se vyjadřují také zástupci městské policie. „Tolerovat trestnou činnost u nepřizpůsobivého etnika a přehlížet ji se nevyplácí. Romové se tím, že nemají žádné mantinely, chovají jako rozmazlené děti. Když jim jednou takové chování projde, podruhé je zopakují. Trest by měl v takových případech určitě následovat,“ soudí zástupce ředitele Městské policie Ladislav Petrovský.

„Požádala jsem písemně ředitele policie a vedení města, aby upřesnili, o jaké konkrétní případy se jedná. Nemám poznatky, že by docházelo k průtahům, nebo že by státní zastupitelství bylo benevolentní k některým skupinám občanů,“ uvedla v této souvislosti okresní státní zástupkyně Jana Staňková. „Veřejnost chci ubezpečit, že přistupujeme ke všem případům stejně, a to bez ohledu na národnost pachatelů,“ podotkla dále.

Co se týče nedávných případů, v nichž figurují představitelé menšinového etnika, nejsou podle Staňkové definitivně uzavřeny. „U napadení muže pěticí pachatelů v Tescu běží trestní stíhání a na vyšetřování případu má policie dvouměsíční lhůtu. Třem pachatelům již bylo sděleno obvinění, ale protože se u dalších dvou osob jedná o mladistvé, nemůžeme k případu zveřejňovat další informace,“ vysvětlila Staňková.

Napadení mladé ženy, na niž fyzicky zaútočila Romka, podle Staňkové posoudila i policie jako přestupek. „Státní zástupkyně, která na případu pracovala, se s s tímto názorem ztotožnila,“ dodala Staňková. Podle jejích slov zatím státní zastupitelství neobdrželo žádnou stížnost od občanů.