Instruktoři autoškol ale upozorňují, že se mnozí řidiči rondely dodnes nenaučili správně projíždět. Jen v Hranicích se za posledních deset let objevily čtyři rondely.

Tři leží na hlavní trase Olomouc – Ostrava a jeden se nachází ve městě na třídě 1. máje. Výstavba dalšího rondelu se chystá.

„Měl by vyrůst poblíž prodejny Ekoprogres na třídě 1. máje. Stavbu zaplatí soukromý investor, který chce poblíž otevřít obchod. Předpokládáme, že by k tomu mělo dojít už v letošním roce,“ řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Podle policistů mají kruhové objezdy pozitivní dopady. „Rondely se nám osvědčily. Mají určitě vliv na snížení nehodovosti,“ zhodnotil šéf Dopravního inspektorátu v Přerově Lubomír Koláček.

To potvrzuje i mluvčí radnice v Hranicích. „Nechvalně proslulá byla v Hranicích například křižovatka U smrku. Právě na tomto místě docházelo k častým smrtelným nehodám. Poté, co došlo k přebudování křižovatky, je zde nehodovost výrazně nižší, a hlavně nehody nemají tolik závažné následky,“ řekl Petr Bakovský.

O stavbu kruhového objezdu na křižovatce zvané Horecko usiluje už dlouhou dobu Lipník nad Bečvou. Zatím však marně. Přitom se tato křižovatka může chlubit nelichotivým prvenstvím.

Lipničtí usilují marně o výstavbu kruhového objezdu na nebezpečné křižovatce Horecko

Patří totiž k úsekům s nejčastějším výskytem závažných dopravních nehod na Přerovsku. „Město není vlastníkem těchto komunikací. I přesto, že jsem na tuto situaci už mnohokrát upozorňoval, bylo to bez výsledku.

Přitom kruhový objezd by určitě v těchto místech zpomalil dopravu a zabránil tak vysoké nehodovosti,“ uvedl starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

Podle slov instruktorů autoškol se však dodnes mnozí řidiči nenaučili správně projíždět kruhovými objezdy.

„Problém je zejména nepřiměřená rychlost při nájezdech, nesprávné používání směrových ukazatelů a nesprávné projíždění v blízkosti středu rondelů,“ vysvětlila spolumajitelka jedné z přerovských autoškol Ilona Petrášová.

Jak k tomu dodal majitel autoškoly v Hranicích Antonín Janásek, řidiči si však na kruhové objezdy postupně začínají zvykat. „Nešvary, které se na „kruháčích“ ještě před pár lety velice často objevovaly, už pomalu mizí,“ míní Antonín Janásek.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika