Hlasovalo pro něj 44 z 55 zastupitelů, proti se vyjádřili jenom komunisté. Zastupitelstvo zvolilo také novou krajskou radu, která hlasováním prošla ve stejném složení, k jakému se při podpisu koaliční smlouvy zavázala ČSSD, ODS a KDU-ČSL.

Za prioritu nový hejtman v současnosti považuje schválení krajského rozpočtu na příští rok. „Musíme na něm pracovat všichni, každý z nově zvolených náměstků totiž má ve svých rezortech požadavky na rozpočet. Návrh, který připravila předchozí rada, proto budeme muset znovu projít ve všech souvislostech a předložit jej zastupitelstvu ještě do konce letošního roku,“ uvedl Tesařík.

Za hlavní problémy považuje i nadále oblast zdravotnictví, nová rada však podle Tesaříka nesmí zapomínat ani na sociální otázky, tématiku školství či dopravy.

„Moje osobní ambice je to, aby se nám povedlo vytáhnout Olomoucký kraj na přední příčky nejenom v ekonomice, ale vůbec v celé republice,“ dodal nový hejtman. Jeho bezproblémové zvolení včera narušilo jenom vystoupení Alexandra Černého, zastupitele za jedinou opoziční stranu KSČM, který obvinil sociální demokraty z podvodu na voličích a zaprodání volebního programu kvůli vzniku velké koalice.

„Politika v rozumném pojetí, o kterém mluvili koaliční představitelé, když říkali, že jejich koalice je sňatkem z rozumu, se bohužel mnohdy zaměňuje za byznys,“ uvedlmimojiné Černý. Proti jeho vyjádření se však koaliční politici ohradili.

„Je přirozené, že v demokratické společnosti mají lidé různé názory. Když proběhne široká diskuse, přijme se výsledek,“ reagoval na jeho slova Tesařík. „Bylo tomu tak i při jednáních o podobě možné koalice na půdě ČSSD, kdy jsme diskutovali na bázi volebního programu, ale i jednotlivých předvolebních východisek,“ reagoval Tesařík, který dále ocitoval část koaliční smlouvy, aby poukázal na to, že v ní strany své předvolební sliby zakotvily.

Čtyřiapadesátiletý Martin Tesařík v čele kraje nahradí Ivana Kosatíka (ODS), který v nové krajské radě bude působit jako druhý náměstek. Oba politici se znají již ze svého působení na olomoucké radnici - v době Kosatíkova primátorování v letech 1994 až 1998 byl Tesařík členem rady města.

Neznámý pro nového hejtmana není ani další nově zvolený náměstek z řad KDUČSL, Pavel Horák. Ten v letech 1998 až 2002 pro tehdejšího primátora Olomouce Martina Tesaříka pracoval jako náměstek. Pavel Horák má ovšem zkušenosti rovněž jako náměstek hejtmana, a to z právě skončeného volebního období.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Kraj už má vládu. Je to sňatek z rozumu, shodli se politici

Jak vypadá nová vláda kraje? Podívejte se