Odborníci z Muzea Prostějovska, Vlastivědného muzea v Olomouci a Přídodovědecké fakulty Univerzity Palackého se návštěvníkům pokusí přiblížit paleoichnologii, což je věda o fosilních stopách.

„Často nenajdeme původce stop, ale pouze různé šlépěje, chodbičky, otisky nebo doupata,“ vysvětluje kurátorka výstavy a ředitelka Městského muzea a galerie v Hranicích Hana Svobodová. Nejzajímavější dochované stopy pochází podle ní od „druhohorních obrů“ – dinosaurů.

„V minulosti byly jejich stopy vykládány různě. Například byly přisuzovány havranům z archy Noemovy,“ uvádí kurátorka a dodává, že v Česku odborníci našli dinosauří stopu v lomu u Červeného Kostelce.

Výstavu organizátoři uspořádali tak, aby přitáhla i děti.

„Informace na panelech podává formou komiksu červík, který je ústřední postavičkou. Kromě toho si některé větší kusy fosilií budou návštěvníci moci i osahat,“ říká Svobodová. V Hranicích jde již o třetí výstavu tohoto typu, která mapuje geologický vývoj na Moravě. Zaměřením na fosilní stopy je to první takto velká a ucelená expozice v České republice. Zájemci si ji mohou přijít prohlédnout až do devátého ledna příštího roku.

Už od čtvrtka bude k vidění ve výstavní síni Stará radnice v Hranicích expozice s názvem Zkamenělé stopy