Vloni začala série koncertů u kašny 21. června a skončila 20. září. Letos je nuceno Městské kulturní zařízení letní program na náměstí o celé dva měsíce zkrátit.

„Na počtu koncertů se to zase až tak neprojeví. Vloni jsme jich pořádali dvaadvacet, letos jich bude osmnáct,“ uvedla ředitelka MKZ Helena Votavová. „Trochu se ale bojím poklesu návštěvnosti. Program bude sice žánrově pestrý, vybere si z něj opravdu každý, ale asi jen málokdo ho uvidí celý,“ dodala Votavová a narážela tím na přílišnou četnost připravovaných koncertů.

Zatímco vloni hrála na náměstí hudba jen dvakrát týdně, letos tam budou akce po celý měsíc probíhat vždy v úterý, středu, čtvrtek a sobotu a jednou dokonce i v pátek. Ze tří měsíců na jeden muselo MKZ svůj letní program zkrátit kvůli pódiu.

Z hlediska nového zákona je totiž každá provizorní stavba chápána jako dočasná pouze prvních třicet dnů a jako taková nepotřebuje povolení. „Pokud bychom tento časový limit překročili, už bychom od stavebního úřadu potřebovali souhlas a my víme, že bychom ho nedostali. Byl by totiž podmíněn stanoviskem hygieniků a to by bylo zcela jistě záporné,“ přiznal po zkušenostech z loňska tiskový mluvčí města Petr Bakovský.

Vloni nechal radniční odbor kultury v centru města během koncertu změřit hluk a ten překračoval stanovený limit. „Hygienici mají bohužel tak přísné normy, že je na náměstí určitě překračuje i každé hlučnější auto,“ komentoval mluvčí výsledek loňského měření s tím, že stavba dočasná naštěstí souhlas

Okresní hygienické stanice nevyžaduje. Tuto sobotu zahájí Hranické kulturní léto pořadem pro děti místní formace Abraka Muzika. Po ní se na pódiu v následujících termínech vystřídají kapely, věnující se jazzu, folku i lidové tvorbě, na své si přijdou milovníci smyčcových i dechových nástrojů či bluegrassu.

„Ze zahraničních kapel se návštěvníci mohou těšit například na jazzový Workshop Oldtimers ze zpřáteleného holandského města Leidschendam Voorburg. Společně s ním vystoupí hranická taneční skupina Oldies, kterou už se nám bohužel nepodařilo dostat na plakáty,“ doplnila na závěr Jana Černá z odboru kultury.