„Lázně Teplice nad Bečvou patří bezesporu mezi nejznámější moravské lázně s bohatou historií, pestrým celoročním společenským a kulturním životem určeným nejen lázeňským hostům,“ zdůraznil při rozhovoru vedoucí kulturního oddělení lázní Pavel Nepala, který popsal teplický program spolu s referentkou pro kulturu Dášou Čočkovou.

Kulturní program v lázních Teplice nad Bečvou bývá převážně hudební. Jaký žánr bude v létě převažovat?

Převažuje žánr lidový, ať už to jsou dechové soubory, cimbálovky, folkové a country skupiny nebo harmoniky. Oblíbené jsou ale i operní, operetní a muzikálové melodie, kabaret a příležitostné komorní koncerty.

Můžete jmenovat hudebníky, kteří vystupují v Teplicích pravidelně?
Můžeme jmenovat pěvecký sbor Harmonia z Hranic, který si mezi posluchači získal mimořádnou oblibu, nebo bavič a imitátor Libor Pantůček, harmonikáři Duo Foltýnek a mnozí další. Své posluchače mají také pravidelná Odpoledne s písničkou, která na terase sanatoria Bečva pořádají hraničtí hudebníci Radek a Dáša.

Vystoupí letos v lázních i nějací zahraniční umělci?
V rámci odpoledních koncertů na terase sanatoria Bečva vystoupí 12. srpna holandský dixielandový orchestr Workshop Oldtimers a začátkem července vystoupil v lázních za velké pozornosti návštěvníků folklorní soubor z Kolumbie.

Pokračuje i vaše spolupráce se základními uměleckými školami?
Ano, dáváme prostor žákům z uměleckých škol z Hranic a Potštátu. Tato vystoupení lázeňští hosté hojně navštěvují. Často se u koncertů upřímně chlubí ostatním, že i jejich vnuk nebo vnučka začínají hrát na nějaký hudební nástroj, tak přijdou srovnávat a povzbuzovat. Příležitost vystoupit v lázních dostávají i studenti JAMU v Brně nebo žáci ostravské konzervatoře.

Tyto koncerty jsou zaměřeny na klasickou hudbu?
Koncerty jsou vždy pestré žánry i rozmanitostí nástrojů. Pro mladé muzikanty je to svátek, když mohou vystoupit v příjemném lázeňském prostředí a ještě před lidmi prakticky z celé republiky.

Dočkají se posluchači i kvalitní komorní hudby?
Snažili jsme se je potěšit už v březnu koncertem Adamusova tria, které patří k české komorní špičce, a pozdějším vystoupením přední kanadské sopranistky Melanie Gall za klavírního doprovodu české umělkyně Alice Fiedlerové. Jsme rádi, že jsme oběma koncerty oslovili i veřejnost.

Jazz, dechovky i country

Pojďme se přesunout přímo k letošnímu létu. Sezóna začínala tradičním Otevřením lázeňské kolonády. Jak se akce vydařila?
Tato akce byla spojená s atraktivním průjezdem sto dvaceti historických vozidel a motocyklů v rámci Helfštýnského okruhu. Veterány si mohli zájemci prohlédnout i na výstavě v areálu lázní. Měli jsme pro dospělé i pro děti připravený pestrý kulturní program. Na akci se představila i nová tvář lázní herečka Zlata Adamovská, která pak měla asi dvouhodinovou autogramiádu. Akce se vydařila, v areálu lázní byly v průběhu celého dne asi dva tisíce lidí.

Přes léto se vždy koná série Promenádních koncertů. Pokračují i letošní sezónu?
Tradiční nedělní koncerty na promenádě odstartovaly už 29. května. Letos opět zahrají dechové soubory z Hranic a Kopřivnice, ale také Moravská Veselka, Hanačka, Hulíňané, Věrovanka, Partutovjanka, Javořinka a Moraváci.

Mohou se návštěvníci těšit i na jiné žánry než dechovku?
Určitě. Už se představily orchestry Teens Jazzband Velké Losiny a Stanley´s Dixie Street Band, country skupina Western, v srpnu zahraje hudební skupina Imperio, která se účastnila světového romského festivalu Khamoro. Program oživí i různé taneční skupiny a mažoretky.

Jízda harleyů i Beatles revival

Chystáte nějakou větší akci na Den srdce?
Den srdce bude letošní největší akcí s bohatým celodenním programem. Bude se v našich lázních konat v sobotu 17. září. V hudební části programu vystoupí country skupina Šviháci, orchestr Big Band Zlín a zatančí přední česká swingová skupina Oldies. Těšit se můžete také na sokolnickou show skupiny Vancoš a spanilou jízdu motocyklů Harley-Davidson. K tomu bude probíhat pestrý osvětový program odpovídající významu této akce.

Bude na této akci i nějaký speciální program pro děti?
Pro děti budeme mít skákací hrad, poníky a vystoupení leteckých modelářů. Po celý den budou probíhat soutěže. Lákadlem bude také okružní jízda autovláčkem. V odpoledních hodinách bude pro děti připravena hraná divadelní pohádka.

Zúčastní se této akce i tvář lázní Zlata Adamovská?
Ano, hosté se mohou těšit na setkání s touto herečkou a její autogramiádu. Máme také připravené jedno velké překvapení, které v tuto chvíli už můžeme prozradit. Vystoupí zde jedna z nejlepších evropských revivalových kapel, která hraje písně legendárních Beatles. Jmenuje se Pangea – The Beatles Revival Band.

Chodí na lázeňské akce i lidé z Hranic?
My si přejeme, aby lidé z Hranicka chodili k nám, a zase na oplátku zveřejňujeme akce, které se konají v Hranicích a okolí a nabízíme je klientům lázní. Ve všech propagačních materiálech uvádíme, že akce jsou přístupné i pro veřejnost. Spolupráce mezi lázněmi Teplice nad Bečvou a městem Hranice je pro nás velmi důležitá a oboustranně prospěšná. Obě lokality navíc zvyšují atraktivnost našeho regionu pro turisty.

Platí se na akce v Teplicích nějaké vstupné?
Na klasické koncerty je vstupné čtyřicet korun, někdy i třicet. Na koncerty typu opery, operety nebo muzikálu se platí padesát korun. Zvýšené vstupné máme jen u akcí většího formátu, jako když tu vystupovaly Javory z Brna nebo Jožka Černý.

Petra Andrýsková