Ve všech třech zmíněných organizacích nakonec došlo k propuštění celkem čtyř zaměstnanců.

Navrhované sloučení tří příspěvkových organizací v kultuře vyvolalo mezi zastupiteli poměrně silnou negativní odezvu.

Díky tomu budou knihovna, muzeum i MKZ i nadále fungovat samostatně, zároveň však na pokyn městské rady musely zredukovat počet zaměstnanců.

Jednu pracovnici například propustila Městská knihovna v Hranicích.

„Musela jsem přeorganizovat práci. Na každého z nás nyní vychází více úkolů, které jsou s provozem knihovny spojeny. Stále ale nevím, jak se se současnou situací vyrovnáme, pokud někdo z nás například onemocní nebo si vybere dovolenou,“ sdělila ředitelka knihovny Marie Jemelková.

Také Městské muzeum a galerie se rozloučilo s jedním stálým pracovníkem a minimálně do konce roku tuto pozici nikým obsazovat nebude.

„Kulturní pracovník měl na starosti hlavně vzdělávací programy a jeho odchodem byla ovlivněna naše vzájemná spolupráce se školami. Projevilo se to hlavně na snížené návštěvnosti,“ řekla ředitelka Městského muzea a galerie Hana Svobodová s tím, že k odchodu se rozhodl sám zaměstnanec.

Sama ale tvrdí, že žádné náhradní řešení v dohledné době nevidí a pozici do konce tohoto roku nikým obsazovat nebude.

„Nedá se nic dělat. My máme přiděleno určité množství peněz, se kterým musíme vyjít,“ dodala Svobodová.

Podle tiskového mluvčího hranické radnice Petra Bakovského je situace s možným sloučením stále otevřená.

„Zatím nemůžeme říct, zda se k této problematice ještě v budoucnu budeme vracet, ale ta možnost tady je. Nyní probíhá výstavba rozpočtu na nový rok, a o tom, zda učiněné kroky v této záležitosti byly dostatečné, bude zastupitelstvo teprve rozhodovat,“ uvedl Bakovský.

MKZ k nezbytným změnám přistoupilo již v letošním prvním čtvrtletí. Ředitelka Helena Votavová tvrdí, že v současné době je počet zaměstnanců již na svém minimu.

„Méně nás už být prostě nemůže,“ uvedla Votavová.

Juračka: Je to cesta do pekel

Zmíněné kulturní organizace mají svého zastánce také v městském zastupitelstvu. Zřejmě nejostřeji proti navrhovanému slučování vystoupil opoziční zastupitel Vladimír Juračka.

„Ty organizace mají už tak nesmírně osekaný rozpočet, podle mě je to cesta do pekel,“ uvedl.

„Knihovna například musela zrušit sobotní vypůjčování knih, což má za následek spoustu neuspokojených zákazníků. Sám si kvůli zaměstnání můžu dovolit do knihovny zajít jen v sobotu,“ dodal Juračka.

Zároveň ale uvedl, že spolu s dalšími zastupiteli je odhodlán současný stav řešit.

„Snížený ohled na oblast kultury vyvolává jen nekulturnost. Snad se konečně začne pracovat koncepčně. Na příštím zasedání se pokusím přijít s nějakým návrhem na změnu situace,“ konstatoval.

O odložení plánovaného spojení kulturních organizací rozhodla před měsícem městská rada. Hlavním důvodem byla právě silná negativní odezva na plánované změny.

Pavel Mašlaň