Úřadu to nařizují i směrnice Evropské unie. Pod ochranu se tak letos dostane dalších deset druhů. Postupně bude muset kraj střežit před sedmdesát oblastí.
Evropská unie před pěti lety vybrala na území Olomouckého kraje do evropského seznamu Natura 2000 lokality, jež musí zvláštně chránit, protože jsou pro starý kontinent důležité výskytem významných živočichů nebo rostlin.
Úřad tak musí přesně vymezit plochy, kde se chráněné druhy nalézají, označit je a na každé místo osadit naučnou tabulku, aby lidé věděli, že prochází územím, na kterém mohou na živočichy či rostliny narazit.
„Na našem území se nachází jedenasedmdesát evropsky významných míst. Cílem je zabezpečit jejich ochranu. Hlavně druhů živočichů, rostlin a přírodních stanovišť, která jsou nejcennější, vzácná, kriticky ohrožená nebo svým výskytem omezená jen na určitou oblast. Letos se do naší péče dostane deset z nich,“ vysvětlil náměstek hejtmana Pavel Horák.
Netopýr, čolek či střevíčník
Zvláštní ochrany se tak dočká například netopýr velký, který se vyskytuje v Bílé Lhotě na Litovelsku.
Nově bude vyhlášenou přírodní památkou Černé jezero ve Zlatých horách, protože se zde zabydlel čolek karpatský.
Na seznam lokalit přibude přírodní rezervace Království nedaleko Grygova na Olomoucku, kde se nachází nevšední ekosystém planě rostoucích rostlin a volně žijících živočichů.
„Díky populaci střevíčníku pantoflíčku budeme chránit i přírodní památku Pod Rudným vrchem nebo Poláchovy stráně na Hanušovicku,“ vyjmenoval mluvčí krajského úřadu Ivo Heger.
Pod ochranu úřadu se dostane také kuňka ohnivá, která žije poblíž Bezuchova na Přerovsku, velmi vzácný druh měkkýše svinutec tenký žijící kolem Týnu nad Bečvou nebo modrásek bahenní vyskytující se nedaleko Protivanova.
„Zde se péče dočká i rostlina s fialovými kvítky s názvem hořeček mnohotvarý český,“ doplnil Heger.
Průběžně chystá kraj další lokality a navrhuje způsoby jejich ochrany. Cílem je, aby většina z oblastí zůstala nedotčená a vhodná pro život kriticky ohrožených zvířat i rostlin.
Od loňska kraj zvlášť pečuje o šest druhů. Mezi nimi jsou například tři druhy netopýrů či vzácná kapradina.
Natura 2000 je seznam evropsky významných lokalit, biotopů, rostlin a živočichů, které je třeba zvláště chránit, protože na starém kontinentě vymírají a jsou kriticky ohrožení.
Chránění živočichové a rostliny
1. Bílá Lhota na Litovelsku - netopýr velký
kriticky ohrožený druh netopýra, který patří k největším u nás, živí se především velkými brouky, které loví přímo ze země
2. Černé jezero ve Zlatých horách – čolek karpatský
kriticky ohrožený druh, patří mezi malé čolky, žije v rybnících, jezírkách a v lomech
3. Království u Grygova
vzácný ekosystém planě rostoucích rostlin a volně žijících živočichů
4. Na Hadci u Raškovy Vsi, nedaleko Rudy nad Moravou
chráněná rostlinná společenství, například sleziník nepravý: kriticky ohrožený druh kapradiny, vyskytuje se hlavně na hadcovitých skalách, protože mají velký obsah hořčíku
5. Pod Rudným vrchem u Hanušovic – střevíčník pantoflíček
silně ohrožený druh, roste obvykle na okrajích světlých lesů, daří se mu hlavně v polostínu, jde o vytrvalou a dlouhověkou bylinu
6. Poláchovy stráně, Výří skály u Hanušovic - střevíčník pantoflíček
7. Protivanov na Prostějovsku – modrásek bahenní
silně ohrožený druh motýla, který žije hlavně na vlhkých a nehnojených loukách, kde se vyskytuje krvavec toten, z něhož saje nektar, je také sídelní rostlinou larev modráska
8. Dolní a Prostřední Svrčov u Bezuchova – kuňka ohnivá
silně ohrožená žába, která žije v rybnících a tůních, většinu roku tráví ve vodě, ohrožují ji změny v krajině
9. Týn nad Bečvou – svinutec tenký
jde o kriticky ohrožený a vzácný druh měkkýše, který žije v zarostlých stojatých tůních při nivách velkých řek, živí se nárosty řas a odumřelými částmi rostlin, je obojetného pohlaví
10. U žlíbku poblíž Protivanova
louky s cennými společenstvími hořečku mnohotvarého českého: kriticky ohrožený druh rostliny, kvete od května do října, je typickým druhem luk a pastvin, jde o dvouletou bylinu
Zdroj: biomonitoring.cz