Vybaveni novou narkotizační puškou se okamžitě vydali na určené místo. V souladu se zákonem schválnosti jim však zbraň v tu nejméně vhodnou chvíli vypověděla službu.

Tuto novou pušku si policie města Hranic pořídila poměrně nedávno. Až dosud ale neměla žádnou příležitost vyzkoušet její kvality.

Jaké bylo však strážníkovo překvapení, když po zamíření na psa a zmáčknutí spouště nenastal kýžený efekt. „Puška prostě nevystřelila,“ prohlásil šéf městských strážníků Miroslav Mann a hned ji nechal odvézt a spravit.

Strážníci si však poradili i beze zbraní. Jednoho psa lapili s pomocí odchytové smyčky a v pátek jej odvezli do útulku v Olomouci. Druhému zvířeti vypátrali pána a za volné pobíhání jeho čtyřnohého přítele mu v souladu s obecně závaznou vyhláškou Hranic dali pokutu. O

dchyt zatoulaných psů zaměstnává městské policisty z Hranic zhruba jednou do měsíce. Naposledy se snažili ulovit zvířata hned dvě. „Nebylo to poprvé, co nás lidé na tyto dva volně pobíhající psy telefonicky upozornili. Byli poměrně velcí a budili strach,“ uvedl Miroslav Mann.

To, že puška nevystřelí, je podle odborníků skutečně výjimka.

„Vím o tom, že se to kolegům stalo, ale já střílím pětadvacet let a takovou zkušenost nemám. Pokud se ovšem nejedná o technickou závadu,“ prohlásil expert na střelné zbraně Martin Rousný.

Narkotizační puška zvířatům nijak neškodí. Vystřeluje pouze jehly, naplněné narkotizační látkou, která psy na čas uspí. K nabití této zbraně nejsou tedy potřeba ostré broky ani slepé náboje, ale plyn do zapalovačů a pár sifonových bombiček.

„Zvíře takový zásah cítí asi tak, jako když člověk dostane injekci. Možná ještě méně, protože je to bleskurychlá záležitost, zatímco dát injekci chvíli trvá,“ prohlásil veterinář Karel Pokorný.