Pokácené stromy se musí z lesa odvézt co nejdříve, což částečně oddálí zkázu. Vlastníci hranických hospodářských smrkových lesů však situaci již zachránit nemohou.

Jak potvrdil starosta Partutovic Jaroslav Šindler, počet napadených stromů bohužel přibývá.

„Jakmile jednou kůrovec zaútočí, jen tak z lesa nevymizí. Můj odhad je ten, že v hranických lesích bude tak čtyři, pět let, a pak už nebude mít co žrát. Zdejší smrkové lesy opravdu likviduje," vysvětlil starosta.

Ze zákona mají majitelé lesů povinnost nemocné stromy obnovovat. Do dvou let se místo těch vzrostlých, ale nemocných, musí vysadit stromky mladé. Pokud by se tak nestalo, les by do jednoho roku přestal existovat.

„Částečně tak díky tomu lesy nevymizí, ale obmění tak svou věkovou strukturu. Navíc to přispívá k omlazení lesa, což je důležité. Časem tady budeme mít mladé lesy," řekl dále Jaroslav Šindler.

Celé Oderské vrchy přes Hranicko, až po Moravskou bránu bojují proti tomuto škůdci. Letos kůrovci pomáhá teplé počasí, kdy se mu obzvlášť daří.

„Jedná se o regionální problém. Už před desíti lety se začal rozšiřovat. Nyní už s touto situací nelze nic dělat, žádná preventivní opatření by v tomto stavu pohromě nezabránila, maximálně ji oddálila," dodal starosta.