Hygiena se v posledních týdnech zaměřila na plavecké areály v Hranicích, Kojetíně, Lipníku nad Bečvou a dále pak v obcích Čechy, Penčice nebo Soběchleby.

Testy ukázaly, že kvalita vody je i po měsíci letních radovánek stále nezhoršená. V některých přírodních areálech ale na to, zda voda vyhovuje hygienickým předpisům, nikdo nedohlíží.

„Provedli jsme odběry na koupalištích v celém přerovském regionu. Voda je zatím v pořádku a lidé se v ní mohou bez obav koupat,“ shrnula výsledky přerovská hygienička Jarmila Lindnerová.

Podle ní se ale testy nezaměřují na přírodní koupaliště, tuto povinnost totiž zákon neukládá.

„Kromě kvality vody prověřujeme i zásady provozní hygieny na bazénech, kontrolujeme uskladňování potravin ve stáncích a bufetech, odebíráme vzorky zmrzlin. Prošli jsme všechna místa od Hranic až po Penčice, a až na několik drobných nedostatků nezjistili vážné problémy,“ doplnila také pracovnice územního odboru Krajské hygienické stanice v Přerově Jitka Švecová.

Kontrola se podle ní zatím neprováděla pouze v Přerově. Zatímco kvalita vody na koupalištích je pod přísným drobnohledem hygieniků, přírodní areály se kontrolují jen sporadicky.

To se týká i přerovské laguny. „Odběr vzorků vody jsme prováděli asi před měsícem, další bude ještě v průběhu léta následovat,“ přiblížil ředitel Radek Koněvalík z Technických služeb města Přerova, které jsou nyní správcem této vodní plochy.

Laguna prošla v minulém roce vyčištěním od nánosů bahna, ale podle obyvatel Přerova se kvalita vody v ní příliš nezměnila. Koupání je tu stále na vlastní nebezpečí.

„Mysleli jsme, že se vyčištěním něco změní, ale je to pořád špinavé. Když jdeme na lagunu, tak raději jen posedíme v trávě a opalujeme se,“ řekla třeba Katka Blahová z Přerova.

Mírné zhoršení kvality vody na Skašovských jezerech v Tovačově potvrzuje vedoucí laboratoře pitných vod společnosti Vodovody a kanalizace v Přerově Zdeňka Rozkošová. „Provádíme rozbory vzorků pouze na dvou jezerech, která slouží jako zásobárna pitné vody, a dá se říci, že je zde posun ke zhoršování kvality. Lidé by se měli vyvarovat koupání v těchto jezerech,“ řekla.

Nikdo nyní nekontroluje kvalitu vody v jezeře u Annína, které má soukromého vlastníka. Podle šéfa odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavla Juliše nemusí hygiena provádět kontroly v přírodních areálech.

Zjistit, jaká je momentálně kvalita vody v zatopeném lomu ve Výklekách a nebo na oseckém Jadranu, je tedy problém. „Koupání je zde na vlastní nebezpečí. Obce si to ale mohou samy pohlídat,“ uzavřel Juliš.