„S objednávkami kytic nás lidé začali oslovovat už v pátek, ale od začátku tohoto týdne jsme objednávkami doslova zaplaveni. Je na první pohled vidět, že lidé jsou touto smutnou událostí velmi zdrceni. Vazbu kytice proto mnozí nechávají na nás. Prodáváme kombinované kytice, ale i samostatné růžičky. Cena se liší. Prodáváme kytice od dvou stovek až po patnáct set,“ řekla Lenka Vaclachová z květinářství na přerovském Žerotínově náměstí.

Kytici pro Pavla Nováka si na středeční pietní akt v úterý 17. února v jednom z přerovských květinářství objednávala třeba i Ludmila Dvorská. „Objednala jsem si kytici červených růží. Sama je mám totiž moc ráda. Úmrtí pana Nováka mě velmi zasáhlo. Jeho písničky mě totiž provázely celé mládí a mám s nimi spojeno celou řadu krásných osobních zážitků,“ svěřila se obyvatelka Přerova.

Daleko větší nápor prodavačky květinářství však očekávají až ve středu. „Máme už několik objednaných kytic na pohřeb pana Pavla Nováka. Myslím si, že běžní lidé si však kytice vyzvednou teprve zítra odpoledne, jak půjdou z práce,“ řekla prodavačka květinářství v přerovské Čechově ulici, která si nepřála uvést své jméno.

„Na zítra očekáváme zvýšený zájem zákazníků, ale jsme na to připraveni. Dokonce jsme se dohodli, že nám přijde pomoci kolegyně, která by jindy měla volno. Nevíme, kolik zákazníků přijde, ale nechceme nic podcenit,“ svěřila se v úterý Jana Šindlerová z květinářství nedaleko obchodního domu Prior.

Plné ruce práce s vázáním věnců měly v úterý i pracovnice přerovské pohřební služby. „Vážeme celkem čtrnáct věnců a jednu kytici. Začali jsme až dnes, protože všechno bude zhotoveno z živých květin. Zakázky jsme přijali jak od rodiny a přátel, ale třeba i od přerovských hokejových legend. Věnec si objednal i přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch, náměstek hetmana Ivan Kosatík a obec Paseka,“ řekla vedoucí přerovské pohřební služby Blanka Bubeníková.

Přerované se už koncem minulého týdne mohli ve vitrínách pohřební služby na různých místech ve městě setkat se smutečním parte Pavla Nováka. Na něm stojí úryvek z jeho snad vůbec nejznámější písně Nádherná, který po smutné události dostal zcela jiný rozměr: „Já včera ještě nosil blázna šat a nevěřil jsem na tu sladkou vůni, svět otočil se kolem osy jednou jedenkrát a teď už se mě na nic nemusíte ptát,“ je uvedeno v záhlaví parte zesnulého zpěváka, muzikanta a spisovatele Pavla Nováka.