Pro studenty, které nemoc nedostihla, byla tato zpráva vítaným překvapením.

Jedním z těch, kteří si ještě každý večer balili učebnice do aktovky, je sedmnáctiletý David. Poslední den ve škole už neviděl skoro polovinu spolužáků.

„Ve čtvrtek nás ve třídě chybělo už deset nebo jedenáct. To, že v pátek do školy nepůjdeme, jsme se dozvěděli během velké přestávky. Byli jsme samozřejmě rádi, že můžeme zůstat doma. Je fakt, že počet nemocných pořád narůstal," řekl student třetího ročníku.

Spokojený Mates

Radost z rozhodnutí ředitele neskrýval také o rok mladší Mates.

„Ve třídě už chybělo devět spolužáků, celkem je nás třiadvacet. Hned v pátek ráno nás čeká fyzika, biologie a chemie, takže když tu zprávu vyhlásili, potěšilo nás to," řekl student, který náhlou změnu pátečního programu ještě nepromyslel.

„Vstával jsem až po deváté, bude to spíše taková pohoda a lenošení. Asi se podívám i na chemii, abych byl na pondělí naučený," sdělil redakci v pátek dopoledne.

Podle něj by jeden den ředitelského volna spojený s víkendem mohl na zlepšení situace stačit.

„Teď už to podle mě byl vrchol té nemocnosti, v pondělí by to mohlo být lepší."

Třicet procent nemocných

Jeho názor sdílí také ředitel hranického gymnázia Radovan Langer.

„K podobnému kroku jsme se odhodlali už před třemi lety a tehdy jeden den volna ve spojitosti s víkendem pomohl. Věřím, že tentokrát tomu nebude jinak," řekl ředitel.

Podle jeho slov už situace v posledních dnech rázné rozhodnutí vyžadovala.

„Všichni třídní učitelé měli od pondělí čtvrtého února za úkol každý den hlásit počet nemocných studentů ve své třídě. Stav se zhoršoval každým dnem a ve čtvrtek už byla nemocnost třicetiprocentní. Od pondělí tak šlo o nárůst patnácti procent," poznamenal.

Mezi nemocnými se prý objevili i někteří vyučující. Volno v pátek však platilo jen pro studenty, kantoři museli běžně do práce.

„Pro ně jde o běžný pracovní den. Probíhají přípravné práce například na přijímací zkoušky či maturity," doplnil Radovan Langer.

Zákaz návštěv v nemocnici stále platí

Chřipková epidemie samozřejmě zachvátila také jiné organizace ve městě. Například hranická nemocnice se proti ní mimo jiné brání stále platným zákazem návštěv. Ten byl vyhlášený v úterý 29. ledna.

„Je pravda, že i chřipka může znamenat závažné zdravotní komplikace. V poslední době sice neevidujeme její významnější nárůst, ale kvůli ochraně nejen našich pacientů nebudeme nyní zákaz návštěv rušit," doplnila k současné situaci náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Alena Hlaváčová.