Elektronická evidence tržeb se týká živnostníků, kteří přijímají od zákazníků peníze v hotovosti nebo platební kartou. Jedná se o online kontrolu, jejíž výsledky budou evidovány v centrálním úložišti Finanční správy. Podle Ministerstva financí se tímto krokem ve velké míře zabrání daňovým únikům. Spuštění celého projektu se předpokládá v listopadu tohoto roku.

Evidenční pokladny se budou zavádět ve čtyřech etapách. Nejdříve se změna dotkne provozovatelů stravovacích a ubytovacích zařízení, o tři měsíce později podnikatelů v maloobchodě i velkoobchodě, za další rok ostatních podnikatelů a nakonec i řemeslníků.

Nadšení rozhodně nepanuje

„My v naší restauraci máme kasu, internet, všechno co je potřeba. Ale je spousta menších hospůdek třeba na vesnicích, které to podle mě může zlikvidovat. Místo toho, aby byli rozhodovací orgány vděčné za to, že na vesnicích někdo něco dělá, tak vymýšlí tohle, aby jim to ztížili. Když je provozní v malém podniku rád, že za týden vytočí jednu bečku piva, a teď si má kupovat všechny ty drahé věci, které budou k EET potřeba, tak mi to přijde zkrátka jako nesmysl," uvedla vedoucí restaurace Agostini Jana Lévová.

Pan Babiš chce vidět zkrátka do všeho

„Když jsem rád, že prodám tady v Hranicích dvoje struny za týden, tak to víte, že nejsem zrovna nadšený. Registrační pokladna mě bude stát víc, než kolik za rok utržím na strunách, takže asi tak. Pan Babiš chce vidět zkrátka do všeho. Co se dá dělat," vyjádřil svůj názor Jan Dietl, majitel Aviator Guitars shopu v Hranicích.

Zakázkové výroby kytar se to prakticky nedotkne, protože většina plateb je prováděna internetovými převody, na které se evidence nevztahuje. Avšak prodej drobných hudebních doplňků přímo v Hranicích se s novým zákonem provozovateli téměř jistě nevyplatí.

„Určitě spousta drobných živnostníků zanikne. Není to totiž jen o nákupu tabletů či jiných zařízení, která budou potřeba. Zničující bude především paušál, který budou muset podnikatelé měsíčně platit za využívání potřebného softwaru," sdělila majitelka jednoho z kadeřnických salónů v Hranicích.

Někteří živnostníci se ale na nový zákon nedívají s takovou skepsí.

„No, rozhodně to nevidím tak tragicky, jak to podává většina opozice, zas taková obří změna to není. Většina novějších pokladních systémů už s tím stejně počítá. Na druhou stranu nevěřím ani tomu, že jen elektronická evidence tržeb bude stačit k tomu, aby se ve službách přestalo podvádět," řekl Hynek Bočan z Hranice, který se v dohledné době chystá otevřít pojízdný Palačinkový stánek v Brně. 

Autor: David Král