„Situace není dobrá. V Přerově je nyní 255 mikrogramů na metr krychlový a Prostějově 266. To je pětinásobek limitní hodnoty. V Moravskoslezském kraji jsou však místa, kde je situace mnohem horší,“ uvedl v pondělí dopoledne ostravský meteorolog Eduard Jarcovják s tím, že rozptylové podmínky se podle něj zlepší až ve čtvrtek vlivem čerstvého větru od jihozápadu.

V Olomouci byly rozptylové podmínky rovněž špatné. Denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší vpondělív šest hodin ráno na stanici Velkomoravská dosáhly 86 mikrogramů na metr krychlový.

„Všiml jsem si, že se v Olomouci zhoršil vzduch. Moc dobře se mi tady nedýchá, dokonce jsem kvůli tomu omezil čas, který trávím venku,“ uvedl v pondělí sedmapadesátiletý Oldřich Kolmaš z Olomouce.

„V těchto mrazivých dnech a při zhoršených rozptylových podmínkách jsou naměřené koncentrace polétavého prachu opravdu vysoké. Například v neděli dosáhly hodnoty na dopravní stanici až 170 mikrogramů na metr krychlový,“ sdělila vedoucí oddělení ochrany ovzduší olomouckého magistrátu Jitka Pudelová.

Kardiaci a astmatici jsou v ohrožení

V případě výrazně zhoršených rozptylových podmínek by podle lékařů měli být opatrnější hlavně lidé s nemocných srdcem a astmatici. Také maminky by měly zvážit procházku s dítětem v kočárku, zejména v době dopravní špičky.

„Kardiaci a lidé s chronickým plicním onemocněním, také nejmenší děti, ti všichni by měli v takové situaci zvážit cestu ven. Případně pobyt venku omezit na nejnutnější dobu,“ doporučila olomoucká praktická lékařka Květuše Hájková.

Děti v mateřských školách v pondělívětšinou ven nevyrazily.

„Na teploměru je minus jedenáct stupňů mrazu, takže zůstaneme ve školce,“ uvedla učitelka mateřské školy v Hodolanské ulici.

„S dětmi ven nechodíme, pokud teplota klesne pod deset stupňů pod nulou,“ dodala.

PETRA POLÁKOVÁ-UVÍROVÁ

DANIELA TAUBEROVÁ