„Pokud v pátek situaci ustojíme, nemělo by docházet k větším problémům. V příštích dnech se má totiž zase ochladit, na horách má začít sněžit a tání by se mohlo zpomalit,“ informovala mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

„Podle dispečerů už se na některých řekách ztenčuje led, k odtávání ale dochází postupně. Průtoky ale mírně stouply, takže jsme předpustili nádrže, aby zachytily případnou povodňovou vlnu,“ dodala.

Situaci na řece Bečvě monitorují už od rána hasiči na Přerovsku. Podle mluvčí Vladimíry Hacsikové vyjížděli například k Oseckému jezu, kde už dříve rozbíjeli zamrzlé kry pracovníci Povodí Moravy, a to kvůli obavám z ucpání koryta.

Monitoring prováděli ráno také v Týně nad Bečvou, kde dochází na jaře v době tání pravidelně k lokálním záplavám.

„Prováděla se také kontrola na všech mostech, hasiči už se ale vrátili na základnu a všechno je v pořádku,“ doplnil krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

V Ústí je pod vodou hřiště

V Ústí na Hranicku se v pátek ráno ocitlo pod vodou místní fotbalové hřiště. Na vině ale tentokrát nebyla zvýšená hladina Opatovického či Nihlovského potoka, ale tající sníh, kterému k rychlé změně skupenství pomohlo rázné oteplení.

„Veškerá voda, která je v areálu, pochází z tání sněhu a ledu. Zatím té vody není tolik, aby nás to nějak ohrozilo, a myslíme si, že taková situace ani nenastane. Vody a sněhu v údolí není zase tolik,“ řekl starosta obce Libor Vykopal.

Ústí s lokálními záplavami zápolí každoročně. Podle starosty Vykopala se na snížení rizika od loňského podzimu aktivně podílí také Povodí Moravy.

„Už dříve jsem řekl, že nám velká voda bude hrozit stále. Budeme se ale snažit pracovat na tom, abychom drobné jarní tání a obdobné přívalové deště byli schopni regulovat,“ dodal starosta.

Ten také připomněl, že v obci na podzim probíhalo čištění a odstraňování nánosů v dolní části Opatovického potoka.

„Povodí Moravy přebralo veškeré vodní toky. Jednak má k tomu uzpůsobenou techniku a kromě toho se také snaží sehnat finance na tyto práce. Potok se čistí a na korytu je vidět, že je v původním stavu. Pokud se Bečva extrémně nezvedne, tak by voda v areálu zůstat neměla,“ dodal ústecký starosta Libor Vykopal, který je zároveň místopředsedou TJ Sokol Ústí.

Jak se k tomu staví trenér?

Ke stále se opakujícímu problému se vyjádřil také trenér ústeckého fotbalového oddílu Vojtěch Bušina. Jak prozradil, mužstvo před jarní částí sezony prozatím využívá jiných tréninkových variant.

„V současné době využíváme umělý povrch v Hranicích a od února kombinujeme právě umělku s tréninkem v terénu. Přechod z umělé trávy na tu přírodní ale bývá problematický,“ konstatoval Bušina s tím, že jeho tým by si měl přírodní trávu v Ústí poprvé vyzkoušet během prvního nebo druhého březnového týdne.

„Země je nyní promrzlá a je otázkou, jestli voda bude mít kam vsakovat. V opačném případě by to mohlo způsobit komplikace a úvodní kolo jarní části sezony by se muselo odložit a dohrávat později,“ doplnil trenér Bušina, který vzpomněl, že ze stejného důvodu Ústí muselo před lety odkládat hned několik domácích zápasů.

PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ

PAVEL MAŠLAŇ