Zájem o očkování proti Pandemic (H1N1) 2009 je jak u zdravotníků, tak u chronicky nemocných vlažný.

„Pokles nemocnosti je téměř sedmiprocentní, a to ve všech věkových kategoriích, dokonce u těch nejmenších do pěti let je to minus 16,2 procenta, což je dobře,“ uvedla vedoucí epidemiologického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová.

„Máme před sebou Vánoce, lidé si budou brát volno, což jak věříme, také sehraje pozitivní vliv v nemocnosti. Zároveň však ti, o které se už nemoc pokouší, nezalehnou, ale budou finišovat v práci a nákupech,“ poznamenala.

Nejhůře je na tom Jeseník

Největší nemocnost je na Jesenicku – 3119 lidí na sto tisíc obyvatel – a naopak nejméně lidí zamířilo do ordinace lékaře na Přerovsku – 1713. Celkově evidují epidemiologové v tomto týdnu v Olomouckém kraji 2033 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel.

V případě prasečí chřipky se množství nakažených v kraji v tomto týdnu zvedlo z osmnácti na třicet. „Nic dramatického, pacienti jsou v domácím léčení,“ uvedla Haliřová.

S komplikacemi však museli hospitalizovat v hranické nemocnici muže středního věku. „Jeho stav je vážný,“ potvrdil bez větších podrobností náměstek pro lékařskou péči Aleš Kuča.

V Olomouckém kraji zatím onemocnění nikdo nepodlehl.

„Samozřejmě i když si to nikdo nepřeje, situace se může vzhledem k vývoji v jiných regionech změnit,“ podotkla šéfepidemioložka s tím, že chřipka ukazuje, jak nastavení systému vyplácení dávek v pracovní neschopnosti nepůsobí protiepidemicky, ale naopak.

„Místo toho, aby nemocný zalehl a šel na neschopenku, ekonomická stránka věci jej nutí chodit do práce,“ povzdechla si.

Nezájem o očkování

Zájem o očkování proti Pandemic (H1N1) 2009 ani v Olomouckém kraji nenaplnil očekávání odborníků. „Máme ke čtvrtku naočkováno patnáct pacientů.

Bohužel není zájem ani o doočkování proti sezonní chřipce. Lidé jsou zřejmě nejistí a nevědí, jak se zachovat i vzhledem k aktuální epidemické situaci,“ uvedla například Hana Koryčanová, náměstkyně olomoucké polikliniky Dopravního zdravotnictví.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO) bylo do včerejška naočkováno asi dvě stě lidí.

„Z toho sto padesát našich zaměstnanců. Oproti původnímu předpokladu očkujeme nejen naše pracovníky, ale i veřejnost, protože zájem mezi zdravotníky nenaplnil předpoklady. Začátkem příštího týdne bychom měli dostat dalších patnáct set očkovacích dávek,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Podle něj oproti jiným zdravotnickým zařízením v regionu zatím FNO zákaz návštěv kvůli chřipkám neplánuje.