Podle původních plánů měla být lávka v provozu již během loňského roku. Tehdy se však do výběrového řízení na zhotovitele stavby přihlásila pouze jediná firma, která nesplňovala finanční předpoklady města.

Letos už je ale situace jiná. O zakázku bezbariérového přemostění s vysokým stupněm bezpečnosti se uchází kolem deseti firem. Lidé z Hromůvky však po otevření dálnice vloni v listopadu namítají, že už žádnou lávku nepotřebují.

„To tu mělo být už dávno, tenkrát, jak otevírali supermarket, a to už je pěkných pár let. Teď už tu skoro nic nejezdí, tu půlminutku vždycky počkám, ale pak bez problému přejdu,“ zlobil se František Kadeřa, který podle svých slov silnici již několik měsíců pravidelně přechází s francouzskou holí v ruce.

Starosta města však s názorem, že je lávka zbytečná, nesouhlasí. „Ten efekt je takový zajímavý, že když je cesta plná aut, tak si tam nikdo netroufne. Ale jakmile si člověk myslí, že tam nic nejezdí, tak se stávají ty nejhorší tragické nehody. I kdybychom postavením nadzemní lávky zachránili jen jeden jediný lidský život, tak se stavba vyplatila,“ sdělil Miroslav Wildner.

Podle jeho slov bude celá stavba stát kolem deseti až dvanácti milionů, přičemž čtyři a půl milionu zaplatí dvě firmy, které mají v dané lokalitě své aktivity. Do budoucna má v místě dřívějšího pole působit také třetí firma, se kterou město o finančním příspěvku zatím jedná.

„Dále jsme požádali o dotaci Státní fond dopravní infrastruktury a v tuto chvíli čekáme, jak naši žádost posoudí,“ dodal starosta Hranic.

Nové bezbariérové přemostění povede nad čtyřproudou komunikací, která je určena pro přepravu nadměrných nákladů. Bude proto vedena v takové výšce nad vozovkou, aby nebyla přeprava rozměrnějších nákladů přes Hranice omezena.

Na konci dubna rozhodne městská rada o tom, která firma nadchod zhotoví. Vstup na lávku bude v místě autobusové zastávky u supermarketu a její vyústění na Hromůvce se vybuduje v prostoru mezi garážemi.

„Je to jediné místo, které výškově splňuje všechny parametry. Jak pro přepravu nákladů, tak i pro bezbariérový přístup z obou stran,“ komentoval Wildner. Poslední stavební úpravy mají proběhnout během listopadu.

Lávka bude pro veřejnost otevřena nejpozději začátkem prosince, tedy několik týdnů před Vánocemi, kdy lidé nakupují tradičně nejvíc v roce.