Některé zaměstnance kvůli úplnému výpadku tržeb musely lázně propustit. Postupně se rozloučily přibližně s patnácti procenty zaměstnanců.

Oproti původnímu plánu umožnilo Ministerstvo zdravotnictví nástup pacientů do léčebné rehabilitační péče v lázních už od 27. dubna. Znovuotevření lázní s sebou ale nese velmi přísná hygienická a bezpečnostní opatření a obnovení provozu tak bude pozvolné.

„Abychom zajistili bezpečnější pobyt pro klienty i naše zaměstnance, než nám ukládá ministerstvo, připravili jsme vlastní Koncept bezpečných lázní,“ sdělila v rozhovoru výkonná ředitelka lázní Teplice nad Bečvou Bohdana Opočenská.

Po nuceném uzavření lázní jste od pondělí 11. května obnovili provoz. Kolik pacientů jste přijali?

Lázeňské domy Bečva a Slovenka jsme otevřeli jako první v celém areálu a vzhledem k vyhlášenému opatření Ministerstva zdravotnictví přijímáme pouze klienty na rehabilitační péči hrazenou pojišťovnou, kteří jsou ubytováni samostatně v jednolůžkových pokojích. V prvních dvou týdnech máme naplánované nástupy 115 klientů.

Jaká opatření jste přijali pro pacienty a také zaměstnance?

Abychom zajistili bezpečnější pobyt pro klienty i naše zaměstnance, než nám ukládá ministerstvo, připravili jsme vlastní Koncept bezpečných lázní. Jeho součástí je například omezení vstupu pouze pro ubytované hosty, monitoring zdravotního stavu přicházejících osob včetně měření teploty a desinfekce rukou, dále plošné desinfekce všech povrchů, nošení roušek v uzavřených prostorách, rehabilitace v malých skupinkách a samozřejmě i průběžné sledování zdravotního stavu klientů i zaměstnanců lázní.

Rozjezd bude postupný. Jednáte se zdravotními partnery a nemocnicemi o příjmu pacientů po operaci?

S nemocnicemi jsme v kontaktu po celou dobu přerušení provozu a aktivně zjišťujeme jejich potřeby překladů pacientů po operacích z lůžka na lůžko. Ty se postupně rozjíždějí a my jsme připraveni přijímat tyto pacienty na vyhrazená pooperační lůžka.

Kolik pracovníků se vrátilo do práce?

S postupným obsazováním lázeňských domů se budou vracet postupně i zaměstnanci, zatím jich je v práci asi třetina.

Jak vidíte další postupné uvolňování restrikcí a s tím spojené otevření ostatních lázeňských domů?

Vzhledem k tomu, že virus z republiky asi jen tak nezmizí, budeme i nadále obezřetní a budeme chránit ubytované hosty. Neplánujeme tedy volně přístupné kulturní ani jiné společenské akce minimálně do konce roku a také čerpání procedur ambulantně jsme zatím odložili na neurčito.

Jak jste využili nucené uzavření lázní?

Pandemie bohužel přišla krátce po naší provozní přestávce, kdy jsme za velkých finančních nákladů opravovali a renovovali budovy a technologie. Dobu uzavření lázní jsme využili pro rekonstrukci části pokojů v lázeňském domě Moravan, který je vyhrazený pro samopláteckou klientelu. Otevření domu je plánováno na 1. července a pro naše hosty máme připravené novinky v podobě nových produktů a služeb a také bufetové stravy s novým složením připravovaných pokrmů, které jistě uspokojí i náročnější klientelu.