„Sepsalo se už několik peticí, které požadovaly odhlučnění cesty i železnice, ale nikdy to nedosáhlo svého cíle. Ta situace je skutečně špatná. Neruší jen nás při venkovním kulturním programu, ale i klienty lázní, kteří touží po klidu. Myslím, že protihluková stěna by určitě vedla k lepšímu," řekla kulturní referentka teplických lázní Dáša Čočková.

Možnost instalace mobilní protihlukové tabule projednalo 10. listopadu i vedení Hranic. Radní se instalaci mobilní protihlukové stěny na chodníku mezi silnicí a lázeňským areálem nebrání. Uvažuje se přitom o zařízení v délce čtvrt kilometru mezi schody u železniční stanice v Teplicích nad Bečvou a sjezdem za minigolfem. Stěna by oblast chránila až do dostavby Palačovské spojky a jejího uvedení do provozu.

„Odsouhlasili jsme návrh na protihlukovou stěnu na území města Hranic. Celá věc ale podléhá stanoviskům jiných orgánů, včetně Dopravního inspektorátu Policie České republiky," uvedla místostarostka Hranic Radka Ondriášová (ČSSD).

Nedodržení stanovených hlukových limitů v oblasti lázeňského koridoru není žádnou novinkou. Kompetentní orgány ale situaci prozatím řešily pouze opakovaně udělenou výjimkou.

„Jako město jsme se výjimkám vždy bránili, ale o takovém rozhodnutí jsme byli jen vyrozuměni, nebyli jsme přímým účastníkem řízení," dodala Radka Ondriášová s tím, že město může na orgány jen naléhat s požadavkem urychleného řešení situace.

Přestože o možném rozsahu takových protihlukových stěn vedli radní poměrně dlouhou diskuzi, na případné instalaci tohoto opatření se nakonec jednoznačně shodli.

Slavíčská zkušenost

Protihlukové stěny tlumí hlučnost i ve Slavíči. Podle předsedy tamního osadního výboru Jiřího Trny rozhodně plní svou roli.

„Je to paráda, ale stěny musí být vysoké, ne nízké. Teprve pak šíření hluku maximálně zamezí. Lidé, kteří bydlí hned u cesty, teď s hlukem nemají větší problémy," řekl k opatření, k němuž ve Slavíči přistoupili kvůli dopravě na frekventované silnici I/47.