Podle informací Povodí Moravy se nyní ledová bariéra nemá jak pohybovat, teploty totiž klesly pod bod mrazu. Situace by se ale měla změnit už od poloviny týdne, kdy má podle předpovědí meteorologů dojít k oteplení. Na Bečvě v Teplicích platí první povodňový stupeň.

„Ledové kry se zasekly a jsou nehybné, Bečva má totiž nízký průtok. V pondělí to bylo pětadvacet kubíků, ale my bychom potřebovali tak třicet až čtyřicet. Kry nemá smysl rozbíjet s pomocí pyrotechniky, nebo s nimi jakkoliv hýbat. Ohrozilo by to totiž Lipnicko a Přerovsko. Byl by to goliášovský boj, který by pro Davida nedopadl dobře,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Výbušniny jsou až poslední varianta

Povodí má ale podle ní nachystanou pro případ nutnosti techniku. „Rozbití ledu s pomocí výbušniny je pro nás až ta poslední varianta. Jsme ale ve spojení s hasiči, kteří jsou nachystaní s jednotkou pyrotechniků. Pokud by byla situace ve středu, kdy se má oteplit, dramatická, je ve hře i varianta odstřelení ledu,“ dodala.

Jak potvrdil také tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský, k odstřelení ker nedojde. „Z důvodu možných technických komplikací a také kvůli Lipníku, který by tím měl pod námi problémy, k odstřelení ker nepřistoupíme. Máme připraveny i jiné mechanismy,“ řekl tiskový mluvčí.

Podle aktuálního vyjádření Povodí Moravy je v současné době pro případné zásahy domluven bagr, který by v případě potřeby zasáhl na silničním mostě Hranice – Teplice.

„Využil by se například tehdy, pokud se na středovém pilíři mostu začnou tvořit nápěchy ledových ker. V pohotovosti máme i dva bagry Menzi- Muck, které by byly dle potřeby také nasazeny,“ stojí v oficiálním vyjádření Povodí Moravy, které je správcem řeky.

V Hranicích zasedne povodňová komise

Petr Bakovský dále doplnil, že v 15 hodin bude v Hranicích zasedat povodňový štáb. „Momentálně ale nic bezprostředního nehrozí. Situace je stabilizovaná, takže není důvod k šíření paniky. Samotné město monitoruje situaci, ale zároveň se snažíme o maximální komunikaci právě s Povodím Moravy, abychom byli o všem včas informováni,“ dodal mluvčí hranické radnice s tím, že právě po jednání krizové komise přinese další aktuální informace.

Lidé na Přerovsku se ale podle ní povodní obávat nemusejí. „Ledové kry se zasekly u jezu v Hranicích a stále provádíme monitoring jejich pohybu. Naši jezní, kteří musejí manipulovat s jezy, mají kvůli tomu bezesné noci,“ popsala dále Slámová.

18 kilometrů dlouhá bariéra u Teplic

Na Přerovsku je zatím situace klidná. Podle krajské mluvčí hasičů Vladimíry Hacsikové voda aktuálně neohrožuje obyvatele regionu. Už o víkendu byla ale dramatická situace na řece Bečvě v Teplicích nad Bečvou, kdy ledová bariéra dosáhla asi 18 kilometrů délky a výšky více než dva metry.

„Situace sice na první pohled vypadala dramaticky, ale nikdo nebyl bezprostředně ohrožen,“ uvedl ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma. Podle něj vodohospodáři již několikátý den uvolňují ledové celiny na níže položených jezech, aby byly připraveny na vyšší průtok a přesuny uvolněného ledu dále do řeky Moravy.

„Během dne očekáváme postup ledových bariér po toku, především na Bečvě a následně na Moravě,“ uvedl Marek Viskot z Povodí Moravy s tím, že v případě tvorby dalších ledových bariér nelze vyloučit místní vzestupy hladin s lokálním vybřežením. (pu)(pm)