"Na to, jak to v noci vypadalo, je to relativně dobré. Aktuálně nemáme uzavřenu ani jednu vozovku. Všechny jsou s opatrností průjezdné," hlásí Petr Walter, dispečer konického cestmistrovství.

Nivu odřízly stromy

"Od nedělní osmé hodiny večerní byla uzavřena silice z Nivy na Protivanov. Důvodem nebyla ledovka, ale popadané stromy. Zprůjezdnili jsme ji v pondělí v osm hodin ráno," informuje Walter.

Sypače brázdí Konicko i Prostějovsko

Nejvýše položenou část regionu brázdí těžká technika.

"V plné permanenci jsou všechny sypače a také radličky. Konkrétně jezdí pět sypačů z Konice a dva z Protivanova. Na cesty vyrazily i dvě smluvní radličky z Konice, jedna z Protivanova, kterou doplňuje i naše vlastní radlička," vyčíslil počet strojů v akci dispečer Petr Walter.

Všechny sypače jsou v permanenci i na Prostějovsku a cesty jsou tak se zvýšenou opatrností sjízdné.

„V noci se tvořila na cestách ledovka, tu pak překryl čerstvý sníh. Na silnicích se nyní povětšinou nachází sněhová břečka po chemickém posypu. Sůl při tak nízkých teplotách neúčinkuje, Jezděte prosím opatrně,“ popsala situaci dispečerka prostějovského cestmistrovství.

LEDOVKA SNÍH NA PROSTĚJOVSKU OBRAZEM

Dobrodružná jízda

"Dnes mi zabrala cesta do práce hodinu. Jezdím z Horního Štěpánova do Protivanova. Projela jsem po trase přes Brodek u Konice, Jednov, Hrochov, Lipovou, Bukovou do Protivanova," popsala Jitka Vlachová a dodala: "Místy do kopce mi to ujíždělo, hlavně v serpentinách z Jednova na Hrochov a pak z Lipové na Bukovou."

Prostějov v pohotovosti

"Údržba prostějovských komunikací pokračuje s nasazením veškeré dostupné techniky. Pracovníci FCC se potýkají zejména s mrazem. Místo soli, která nezabírala, se muselo začít pískovat," informuje 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil a dodává: "Pokračuje se podle předem daného plánu údržby. V terénu jsou úplně všichni pracovníci."

Uklízí i senioři

Sněhová nadílka a mráz zlobí i na jihu Prostějovska.

"Máme u nás souvislou sněhovou pokrývku. Provoz na silnici je minimální. V obci pracujeme na schůdnosti, chlapi sypou chodníky pískem, protože sůl nezabírá. Okolo domů odklízí hlavně senioři nad 80 let," komentuje situaci ve Vrchoslavicích místostarostka Adéla Palíšková.

Námraza zastavila vlaky

Ledová krusta na trakčním vedení ochromila vlakovou dopravu na tratích mezi Nezamyslicemi a Olomoucí. Neprůjezdná je i železniční trať z Vyškova směrem na Přerov.

"Aktuálně zasahujeme u Měrovicic nad Hanou, kde probíhá evakuace třiceti cestujících z rychlíku jedoucího z Přerova do Brna," informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Dle informací na portálu Českých drah, by měla být přeprava zajištěna náhradní autobusovou dopravou. Zprovoznění tratí se předpokládá okolo patnácté hodiny.