„Ta nová cesta je teď sice už vyměřená, ale podle mě měla být hotová už dávno. Snad se jí tedy někdy v budoucnosti dočkáme. Je jasné, že po rovném asfaltu by se nám ke mlýnu chodilo lépe," řekla paní Jana z Partutovic, která prý k památce chodí velmi často.

Ke dřevěnému mlýnu německého typu, který byl postavený už v roce 1837, se návštěvník prozatím dostane jen po nerovné polní cestě. Úsek není ideální pro řidiče aut ani pro cyklisty, přestože právě vyznavače jízdních kol k návštěvě této kulturní památky turistická značka vybízí.Maršálkův větrný mlýn v Partutovicích

Radost z kvalitnějšího příjezdu k památce, kterou mají Partutovice i ve svém obecním znaku, by měli i návštěvníci ze širšího kraje.

„Určitě by se nám líbilo, kdyby ke mlýnu vedla lepší cesta," řekla ve středu Barbora Jankovičová z Přerova.

Nejdřív musí získat pozemky

Starosta Partutovic Jaroslav Šindler tvrdí, že o kvalitnější příjezd usilovalo už několik partutovických zastupitelstev včetně toho současného.

„Zastupitelstvo má zájem o zřízení nové komunikace k této památce, ovšem není to jednoduchá záležitost. Obec tam nevlastní žádné pozemky," prozradil k vlastnickým vztahům.

Potvrdil také, že obec hodlá získat pozemky pod uvažovanou cestou a tento svůj záměr zahrnula do nového územního plánu.

„Pokud územní plán jako takový projde, bude splněn hlavní předpoklad ke zřízení nové komunikace. Dlouho se nám nedařilo dostat ty pozemky do vlastnictví obce, teď konáme úkony potřebné k tomu, abychom mohli převod učinit. Realizaci silnice ale budeme řešit až v případě, kdy budeme skutečně vlastníkem veškerých potřebných pozemků," podotkl Jaroslav Šindler.

Maršálkův větrný mlýn sice není ve vlastnictví obce, stojí však v katastrálním území Partutovic a tato vesnice na Hranicku se k němu hrdě hlásí. Za posledních šedesát let prošla památka několika rekonstrukcemi, mlýn je však dodnes provozuschopný.