Podobným způsobem lákají ke koupi pochybných pilulek desítky obchodníků. Jeden z nich se objevil i v Přerově, kde o naspořené peníze obral důchodce.

„V polovině května prováděl jednatel společnosti z Ústí nad Labem v přerovském hotelu zdravotní přednášku pro obyvatele, na které nabízel i údajný lék proti rakovině, cukrovce a vysokému krevnímu tlaku,“ popsala událost mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.

Sedmašedesátiletý muž z Přerova uvěřil nabídce zázračných léků, za něž musel zaplatit nemalou částku. „Důchodce muži zaplatil za prezentovaný lék devět tisíc devět set korun,“ dodala.

Následující den však zjistil, že se nejedná o lék, ale o kompletní výživový doplněk stravy.

Pomoc za deset tisíc

„Když to zjistil, odstoupil od kupní smlouvy a balíček vrátil uvedené firmě z Ústí,“ uvedla Sedláčková. Ta mu však do dnešního dne peníze nevrátila. „Policie proto případ řeší jako trestný čin podvodu,“ uzavřela.

Podobných obchodníků, kteří se spoléhají na naději lidí v uzdravení je mnoho. „Pokud je člověk nemocný, uvěří všemu a je schopen si koupit lék i za padesát tisíc, pokud by jej mohl vyléčit,“ tvrdí třiadvacetiletá studentka Kristýna Zlámalová, která se s podobným případem setkala ve své rodině.

Cílovou skupinou se stávají nemocní a zejména starší lidé a důchodci, kteří podobným prodejcům a obchodníkům často naletí. „Jsou to podvodníci, jak jinak to nazvat. Podobným lidem bych už nenaletěla, stačilo mi to jednou,“ říká osmašedesátiletá důchodkyně Libuše Kasalová.

„Nejednalo se tenkrát sice o léky, ale také mě obrali o pěkných pár tisíc,“ vzpomíná. „My staří a nemocní uvěříme všemu,“ dodává.

V ordinacích a nemocnicích se ale prodejci příliš neobjevují. Své léky nabízejí právě po různých besedách a přednáškách po celé republice. „Já osobně jsem se ve své praxi s podobným případem prodeje léků nesetkal, ale věřím že takový byznys existuje,“ prohlásil praktický lékař Aleš Grulich.

Pokud už člověk chce kupovat podobné přípravky, o kterých si myslí, že by mu mohly pomoci, je podle odborníků důležité sledovat několik důležitých parametrů. Léky je nejlepší kupovat v certifikovaných obchodech či lékárnách, kde na prodej mají licenci. Důležité je, aby u léku kupující mohl vyčíst jeho původ, složení a garanci, a v neposlední řadě musí vědět, na koho či kam se obrátit, pokud není s koupí spokojen. Lékaři proto varují zejména před kupováním léků přes internet nebo právě na těchto předváděcích akcích.

Rakovina, cukrovka a vysoký tlak
Rakovina je nádorové onemocnění, které je spolu s kardiovaskulárními chorobami jednou z nejčastějších příčin úmrtí ve světě i v České republice.
V současné době se zhoubné nádory léčí třemi základními postupy: chemoterapií neboli ozařováním, operativním odstraněním nádoru a aktinoterapií. Kvůli špatné prognóze a vyhlídkám na vyléčení se mnoho pacientů uchyluje i k alternativní medicíně, je však nutné být na pozoru. Některé postupy nemocným neublíží a mohou působit jako psychická podpora při léčbě, jiné ale mohou pacienta ohrozit.
Stejně jako rakovinu, ani další dvě zmíněné nemoci nevyléčí jedna pilulka. Cukrovka je chronické onemocnění metabolismu cukrů způsobené poruchou tvorby inzulínu ve slinivce břišní. Projevuje se zvýšenou hladinou cukru v krvi. U všech typů cukrovky je třeba dodržovat přísnou dietu.
U Diabetetes I. typu je pak pacient zcela závislý na podávání inzulínu. Rozšířeným onemocněním je i vysoký krevní tlak, který postihuje zhruba patnáct až dvacet procent populace. Význam jeho léčby se často podceňuje, protože dokud nenastanou komplikace, neprojevuje se zvýšený krevní tlak většinou žádnými příznaky. Pacienti s tímto onemocnění musí užívat speciální léky.

Naděžda Švrčková