Ti už minulý měsíc protestovali proti nerovnému přístupu kraje k hrazení poplatků a zaslali kvůli tomu dokonce dopis olomouckému hejtmanovi.

„Cítíme se poškozeni a žádáme, aby měli občané rovný přístup ke zdravotnické péči ve všech lékárnách, a to bez ohledu na jejich provozovatele,“ shrnula předsedkyně okres-ního sdružení České lékárnické komory v Přerově Vladimíra Sokolová, která hájí zájmy převážné většiny lékárníků z přerovského regionu.

Podle ní odpověděl hejt-man na dopis lékárníků tak, že kraj nebude proplácet regulační poplatky jiným než vybraným zařízením.

„Přesto lidem nabízíme, že u nás mohou vyplnit žádost o dar na uhrazení regulačních poplatků. Někteří lidé této možnosti využívají, už máme asi dvacet žádostí. Předáme je představitelům kraje,“ řekla dále Sokolová, která je vedoucí lékárnicí v Komenského ulici v Přerově.

Lékárníci na Přerovsku čekají na to, jak dopadnou centrální žaloby České lékárnické komory na postup kraje. To potvrzuje i Veronika Šrameková z lékárny Zlatý zubr v ulici Trávník v Přerově.

„Zatím vyčkáváme, co bude dál. Poplatky ale samozřejmě dál vybíráme, zákon nám ani nic jiného neumožňuje,“ řekla.

Lékárna, kterou navštěvují převážně obyvatelé zdejšího sídliště, podle ní odliv klientů nepocítila.

„Služeb nemocniční lékárny využívají spíše pacienti s chronickými chorobami, kteří mají větší odběr léků. Normální lidé chodí dál k nám a na změny si ani příliš nestěžovali,“ podotkla.