Lidé se od nového roku snaží kupovat některé volně dostupné léky přímo v lékárnách a vyhnout se tak dvojímu placení. Mezi mladými lidmi je největší zájem o paralen, ibalgin a kapky proti kašli. Důchodci preferují nákup mastí na bolest, které neproplácí pojišťovna.

„Samoléčba má teď rozhodně větší podíl než dříve,“ potvrdila pracovnice lékárny v ulici Bohumila Němce v Přerově Marie Džuponová. Podle jejích slov teď lidé nejvíce kupují léky, které nehradí pojišťovna.

„Jedná se hlavně o sirupy a léky na kašel, dále pak paralen nebo ibalgin. Důvodem zvýšeného zájmu o tyto léky je hlavně chřipková epidemie,“ dodala.

Samoléčbu přitom podle jejích slov upřednostňují především mladí lidé. „Pro ty je čas, strávený u lékaře, ztráta času, a tak raději léky na snížení horečky a proti bolestem v krku nakoupí přímo v lékárně,“ dodala Džuponová.

Podobné zkušenosti mají i v Hranicích, kde však nakupují volně dostupné léky častěji senioři. „Třeba mastičky si musí pacienti plně hradit, takže se nevyplatí brát je na recept,“ vysvětlila pracovnice lékárny U zlatého lva v Hranicích Eva Vyplelíková.

Senioři si také kupují léky na bolest, k jejichž pořízení nepotřebují recept. „Nejvíce berou ibalgin,“ potvrzuje lékárnice z Hranic. Lékárníci také zaznamenali, že se lidé mnohem více informují na to, kolik který lék stojí a která léčiva jsou volně dostupná.

„Zákazníci se hodně ptají na své možnosti, protože z finančních důvodů nechtějí zbytečně chodit k lékaři,“ řekla zaměstnankyně lékárny v Komenského ulici v Přerově Ivana Novosadová.

Ta tento týden evidovala zvýšený zájem o kapky proti kašli jako je bromhexin nebo stoptusin. Podobné zkušenosti mají i v lékárnách v menších obcích.

„Lidi se mnohem více zajímají o to, kolik co stojí. Nedá se říci, že by byl někdo vyloženě naštvaný a reagoval negativně. Spíše to vypadá, že mediální kampaň, která zdražování provázela, byla zbytečně vyhrocená. Někdy jsou zákazníci vyloženě příjemně překvapení tím, když zjistí, že nemusí platit tolik, kolik čekali,“ potvrdila pracovnice jedné venkovské lékárny na Přerovsku.

„Zatím nevyšla novela, která by uvolňovala léky do dalšího prodeje. Nenastal tedy žádný posun v otázce rozšíření spektra volně dostupných léků,“ konstatovala.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika