Uvedla to majitelka dvou hranických lékáren a lékárnice Adriana Röderová. Jak dodala, do lékáren míří v těchto dnech méně lidí než před koncem roku.

„Dost zákazníků se léky předzásobilo, zatím k nám chodí hlavně lidé s akutními potížemi,“ popsala aktuální situaci v lékárnách Adriana Röderová.

„Zákon nám ukládá povinnost vybrat za každou položku na receptu 30 korun, lékař může předepsat maximálně tři balení jednoho léku, nezávisle na počtu tablet v balení,“ řekla lékárnice.

Jak dodala, existuje několik výjimek, kdy jsou lidé od poplatku osvobozeni. „Například pokud člověk donese ze sociální správy potvrzení, že je v nouzi, neplatí žádný poplatek. Ale pojišťovna tyto případy nezohledňuje, doplácí na to lékárna,“ upřesnila lékárnice.

Potvrzení ze sociální správy donesl do její lékárny zatím jeden člověk. Lidé byli s platbami smířeni. „Jen jeden pán se rozčiloval a křičel na nás, že kašle na zákon, že poplatek platit nebude, že se všichni nabalujeme. Navíc se na jeho receptu lékař dopustil chyby, předepsal mu větší počet balení jednoho léku, přitom zákon umožňuje jen tři. Nebylo to moc příjemné,“ řekla lékárnice.

„Všude se píše, že 30 korun nám zůstává, ale tuto částku pojišťovna započítává do úhrady za léky. Ekonomicky se pro nás moc nemění, za stejné penízemámevíce práce, protoženámpřibyla povinnost evidování poplatků,“ sdělila Adriana Röderová.

Novinkou od letošního roku je, že lékárník může vyměnit lékařem předepsaný lék za levnější.

„Můžeme zákazníkovi nabídnout generikum, lék stejného chemického složení v nižší ceně, aby zákazník nemusel tolik doplácet. Tuto možnost do 31. prosince zákon umožňoval jen ve výjimečných případech po konzultaci s lékařem,“ dodala lékárnice.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika