Poplatky se budou hradit od nového roku u lékařů, v lékárnách, za vyšetření na pohotovosti i za pobyt v nemocnici. Podle lékařů lidé mají o změnách systému financování ve zdravotnictví stále málo informací.

Lidé se chtějí vyhnout platbám

„Máme obrovský nápor a v některých případech je zřejmé, že je to kvůli tomu, aby se pacientky vyhnuly platbám,“ potvrdil například gynekolog v Přerově Bedřich Běhal.

Zvýšený zájem o ošetření zaznamenali ale také někteří zubaři na Přerovsku. „Máme tu blázinec. Lidé však nejsou dostatečně informováni a kolem poplatků se vede zbytečně hodně řečí,“ sdělil zubní lékař z Lipníku nad Bečvou Roman Čevela.

„V poslední době nás vyhledává více pacientů. Málokdo však na rovinu řekne, že využívá poslední možnosti v letošním roce, aby nemusel platit, ale dá se to předpokládat, když se o úhradách ve zdravotnictví v současné době tolik mluví,“ řekla hranická zubní lékařka Hana Leisserová.

Praktičtí lékaři se shodují, že je v současné době často vyhledávají pacienti, kteří je žádají o předepsání léků na několik měsíců dopředu, aby se tak v příštím roce vyhnuli třicetikorunovému poplatku v lékárně.

Léky do zásoby?

„V tom jim ale nemůžeme vyhovět, protože musíme plnit určité limity,“ uvedl praktický lékař z Kojetína Josef Roh. Také lékárníci potvrzují, že lidé mají snahu předzásobit se léky.

„Nárůst zákazníků, kteří chodí s recepty, pozorujeme už od října, kdy se o úhradách začalo více hovořit. Je tak zřejmé, že tento nápor má se zavedením poplatků v lékárnách souvislost,“ řekla Bohumila Mlčochová z lékárny U Zlatého lva v Hranicích.

„Zákazníků s recepty chodí v poslední době mnohem víc,“ potvrdila také pracovnice lékárny Alfa v Přerově Hana Holá. Dotazovaní lékaři tvrdí, že lidé stále nemají jasno v tom, za jaké služby budou od ledna v jejich ordinacích platit.

„Především důchodci se mě často ptají, jak to bude s platbami od příštího roku,“ potvrdila praktická lékařka v Hranicích Ivona Menšíková.

Operaci do konce roku nestihnou

Lidé si od nového roku budou muset zaplatit nejen za vyšetření u lékařů, ale také za pobyt v nemocnici. Tam se však plánované operace navrhují i několik měsíců dopředu, takže pacienti se poplatkům nevyhnou.

„Operativa se konkrétně v našem oboru dlouhodobě plánuje. Například nyní objednáváme až na únor,“ řekl primář ortopedického oddělení přerovské nemocnice Jiří Selucký.

„Jdu na operaci žlučníku. I když jsem to chtěla stihnout do konce roku, abych ušetřila za hospitalizaci, byla jsem objednána až na leden. Nedá se nic dělat, dřívější termín nebyl volný, takže jsem se smířila s tím, že mě to bude stát nějaké peníze,“ řekla jedna z obyvatelek Přerova.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika