Krásné slunečné počasí tak na trase doprovázelo celkem osmasedmdesát závodníků, z toho bylo dvacet dětí.

„Chtěli jsme na akci přilákat co nejvíce závodníků z řad veřejnosti, hlavně pak děti a mládež. Kvůli zachování objektivity soutěžili všichni podle svého věku, proto jsme tu měli tolik kategorií,“ řekl hlavní podatel akce Miloš Masařík.

Kategorie dospělých, mezi kterými nechyběla řada žen, byly dány Velkou cenou vytrvalců Olomouckého kraje, do které je Lesní běh začleněn. Nejdelší trasu měli před sebou muži. Ženy a veteráni pak běželi poloviční délku, avšak ani ta nebyla zrovna snadným soustem.

„Základní vytrvalecká trať se skládá ze čtyřech okruhů, přičemž jeden okruh měří 2600 metrů. Během trati si závodníci vyzkouší celkem slušné převýšení, které je asi dvě stě metrů. Stoupání ale zase tak prudké není,“ uvedl dále pořadatel Masařík.

Lesní běh v Opatovicích se letos do historie zapsal už jako čtyřiatřicátý. Za tuto dobu si vybudoval poměrně slušný věhlas.

„V roce 1978 se tady konalo Mistrovství republiky v přespolním běhu, od té doby tady tu tradici běhu držíme. V minulosti jsme tady měli i běžce z Maďarska nebo Polska. Trať není jednoduchá, ale lidem se líbí. Poznáme to i z toho, že se sem často a rádi vracejí,“ dodal hlavní pořadatel.

Ten také přiblížil, jaký terén musejí závodníci zdolávat. „Tratě jsou kvalitní, odpovídají požadavkům terénního běhu. Část se běží po louce, část po sypané šotolině. Je tady i lesní úsek, ze kterého závodníci seběhnou do cíle,“ uvedl.

Na nepřízeň počasí si účastníci a pořadatelé letos rozhodně nemohli stěžovat. Tím spíš, že minulé roky jim v tomto směru připravili mnohem krušnější chvilky. V bahně nebo sněhu, který se před lety na trati také objevoval, se pochopitelně příliš dobře běhat nedá.

Své vytrvalecké schopnosti si vyzkoušeli i ty nejmenší děti. Naprostým unikátem byl dvouletý klučina David Chovaneček, nejmladší účastník běhu. I ten ale půlkilometrovou trať zvládl. „Děti běhaly pět set metrů, ty nejmenší ale měly povolený doprovod rodičů. V praxi to tedy vypadalo tak, že s nimi běžely maminky a držely je za ruku,“ řekl.

Vytrvalostní mítink, který každoročně pořádá místní Sokol, se tak do Opatovic vrátí opět za rok. Vyznavači dlouhých přírodních tratí si formu mohou načasovat znovu na druhou polovinu března.