Mistrovství bylo věnováno kategorii RCEJ, což jsou rádiem řízené elektrovětroně. Úkolem každého modelu bylo po jedné minutě motorového letu nalétat ještě dalších devět minut letu klouzavého a pak přistát na určeném bodě. „Čím blíže tomu bodu a čím blíže k desíti minutám, tím lépe,“ vysvětlil ve stručnosti cíl každého ze soutěžících Vojtěch Zima, který se účastnil rovněž.

Spolu s jeho se na prezenční listině objevila ještě další čtyři jména z modelářského klubu aeroklubu Hranice. Celkem se sobotního mistrovství republiky zúčastnilo pětatřicet soutěžících. „V jednom letovém kolem je pět skupin. V každé je sedm soutěžících a kdo z té dané skupiny získá nejvíce bodů, má tisíc procent. Ostatní pak o ekvivalentní počet bodů méně,“ prozradil pravidla Zima.

Soutěžních kol bylo celkem šest. Z pěti z nich se stanovovalo pořadí a kdo měl absolutně nejvíc bodů, stal se mistrem republiky. „Mistrovství je vyvrcholením dvanácti soutěží. Zúčastnit se ho může ten, kdo má odlétané minimálně dvě z nich,“ řekl ředitel sobotní akce Jan Vališ z Hranic.

Jediné, co závodníkům nepřálo, bylo opravdu jen počasí. Po krátké ranní spršce už pak sice nespadla ani kapka, ovšem mraky visely nad letištěm dál. „Jsou strašně nízko. Hned v té první minutě motorového letu se modely v mracích ztrácely a pak musely o něco klesnout a létat nízko,“ popsal Vališ komplikace, způsobené zatáhnutou oblohou.

Soutěž se neobešla ani bez karambolu. Krátce po druhém startu modelů se jeden z nich na obloze neudržel a nebezpečnými manévry se vracel na zem, kde prudce dopadl přímo na špici a zlomil se. „Někdy ta nehoda vypadá hrozivě, ale vzniklá škoda pak není zase tak velká,“ konstatoval Zima a prozradil, že model, se kterým létal v sobotu on, ho vyšel se vším všudy na patnáct tisíc korun.