„Vždy jsme brali a bereme přednostně studenty ze stavařských škol, aby měli blízko k našemu oboru,“ uvedl majitel hranické firmy Iret, která se zabývá stavbami a stavebními úpravami, Rostislav Trna. Jedinou práci, kterou zde ale nabízejí, jsou pomocné práce na probíhajících firemních akcích a stavbách.

„Nějak nechápu, proč hledají jen lidi z oboru, když je nenechají stejně nic pořádného dělat. Pomocnou práci snad může dělat každý,“ divil se jeden z oslovených studentů, který si ale nepřál uvést své jméno. Naopak všichni zájemci dostanou šanci na letní brigádu ve firmě AAP Hranice. Pro firmu, která se zabývá výrobou a pokládáním podlah, není rozhodující co dotyčný zájemce studuje.

„U nás bereme na práci všechny šikovné studenty, kteří si chtějí přes letní prázdniny přivydělat. Jedná se ve většině případů jen o pomocné práce a u nich je jedno co mladík studuje,“ poznamenal jednatel společnosti Petr Bajer. Zájemci si zde mohou na podepsanou smlouvu vydělat pětasedmdesát korun na hodinu.

V ostatních oslovených firmách se studenty na léto buď vůbec nepočítají, nebo se ještě nerozhodli, zda jim dají možnost vydělat si. „Vůbec neplánujeme, že bychom přes léto zaměstnávali někoho na brigádu,“ řekl stručně ředitel společnosti AQ Pumpy František Purgert.

Jak se rozhodnou v Olšovci?

Úplně možnost využití mladých brigádníků ještě nevylučují ve strojírnách v Olšovci, i když vše bude záležet na množství zakázek a práce. „V posledních dnech se chystáme na podobné téma mluvit s panem jednatelem. Zatím vůbec nedokáži říct, kolik studentů bychom případně brali,“ informovala Zdena Kusová z personálního oddělení firmy Strojírny Olšovec.

„Abych se přiznal, už jsem se docela informoval a zatím je to celkem bída. Jediná práce, na kterou by mě brali, je plnění regálů a práce ve skladech ve velkých supermarketech,“ prohlásil celkem nespokojeně sedmnáctiletý Petr Hrazdílek.

Studenti se podle průzkumu zatím nemusí úplně obávat, že by během letních prázdnin neměli šanci si v Hranicích přivydělat. Je možné, že je v některých firmách odmítnou, ale i tak mají šancí několik. Stačí jen trochu slevit ze svých, mnohdy docela přehnaných, požadavků. (zem)

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku