„Letní kino v Hranicích patří k nejúspěšnějším letním kinům v republice. Má za sebou více než padesát let existence a za tu dobu ještě neprošlo žádnou komplexnější rekonstrukcí,“ upozorňuje 1. místostarosta města Hranice Vladimír Juračka.

Nové sedačky

Návštěvníci by se tak měli brzy dočkat třeba pohodlnějších sedaček.

„Určitě je v plánu odstranění laviček, které opravdu nejsou vyhovující, a instalace nového komfortnějšího sezení. Dojde také k částečnému zastřešení, zastřešeno bude určitě i jeviště. Dále budeme chtít vytvořit zázemí pro vystupující, jež zde úplně chybí,“ vyjmenoval Vladimír Juračka.

„V tomto roce bude vyhlášeno výběrové řízení na zpracovatele projektové dokumentace, už teď ale máme rámcovou představu. Příkladem nám mohou být jiná letní kina v republice. Například kino v Klatovech, které se nachází také v historickém centru města,“ přiblížil místostarosta.

Otevření zrekonstruované zámecké zahrady v Hranicích
Hranice plánují nový parčík i zvelebení synagogy. Centrum by mělo vzkvétat

Kolem 17 milionů

Kolik přesně by měla plánovaná rekonstrukce stát, není v tuto chvíli jasné.

„Přesnou výši finančních prostředků nám ukáže až rozpočet zpracovaný v rámci projektu. Díky zkušenostem ostatních měst nicméně tušíme, že se budeme pohybovat v objemu okolo sedmnácti milionů korun,“ odhaduje Vladimír Juračka.

„Myslím, že rekonstrukce je na místě. Lavičky opravdu nejsou moc pohodlné, a celkově vypadá letňák už tak trochu ošuntěle. Na to kolik tam chodí lidí, by si určitě nějaké rozsáhlejší opravy zasloužil,“ je přesvědčen jeden z návštěvníků Petr Ztratil.

Letní kino v Hranicích představuje jediné kino nejen v Hranicích, ale i v blízkém okolí. I proto zde během loňské promítací sezóny zavítalo více než deset tisíc filmových fanoušků.

Cenu města Hranice obdrželi slavní sourozenci Marta Skarlandtová a Milan Hein a dlouholetý ředitel místní Základní umělecké školy Mojmír Chuda.
Mojmír Chuda a sourozenci Heinovi převzali Cenu města Hranice

Konec kina Svět

Bývalé kamenné kino Svět ukončilo svou činnost před deseti lety kvůli špatnému technickému stavu. Město mělo možnost budovu odkoupit a opravit, tehdejší vedení se však rozhodlo do kina neinvestovat.

„Je pravda, že kino Svět by si pravděpodobně nezískalo dostatek diváků. Druhá otázka však je, zda se nemělo město pokusit tento prostor získat a využívat jej třeba jako kulturní dům. Právě takové zařízení totiž v Hranicích citelně chybí,“ okomentoval tehdejší rozhodnutí radnice Vladimír Juračka. 

Sčítání Tříkrálové sbírky v Charitě  Hranice
Na Hranicku a Lipnicku trhla Tříkrálová sbírka další rekord