Kdybyste mohla prozradit, co Dům dětí a mládeže připravuje pro děti na blížící se prázdniny?

Připravujeme jak příměstské, tak pobytové tábory.

Mohla byste oba druhy táborů přiblížit?

Do příměstských děti ráno přijdou a jsou zde do čtyř hodin. Odpoledne zase odchází domu k rodičům. Pořádáme pět turnusů. První začíná hned prvního července. Během prvního měsíce prázdnin proběhnou celkem tři turnusy a dva poté až koncem srpna.

A výjezdové?

Ty bývají většinou na sedm nebo osm dní. Jeden je sportovní, který je určen pro starší kluky a holky, kteří se zaměřují na sportovní aktivity. Chybět ale samozřejmě nebudou různé hry, koupání nebo slunění. Další letní tábor je všeobecný v Rapotíně a jeden je zaměřený na angličtinu.

Mohla byste krátce přiblížit největší tábor, který pořádáte a který se jmenuje Mraveniště?

Koná se poslední týden v červenci. Bývá všeobecný a je určený až pro osmdesát dětí. Všechny zúčastněné čekají dny plné her, sportovní a tvořivé aktivity nebo celodenní výlet. Je pro děti od sedmi do patnácti let a myslím si, že si na něm každý přijde na své.

Říkala jste, že Mraveniště je pro osmdesát dětí. Pro kolik jsou ostatní výjezdové tábory?

Ostatních táborů se zúčastňuje od patnácti do pětadvaceti dětí.

Jak bývají děti ubytované?

Většinou bydlí v dřevěných chatkách. U sportovního tábora je ubytování dokonce v horském hotelu. Mají pětkrát denně zajištěnou stravu. Po celou dobu se jim na táboře věnují tři až čtyři dospělí lidé.

Pokud nevyjde na táboře počasí, je zajištěný náhradní program?

Musí být naplánovaný. Například v loňském roce Mraveniště celé propršelo a děti proto mají vyžití, i když je škaredě.

Když se vrátíme k příměstským táborům, jaký program zde čeká na děti, které přijdou?

Osvědčilo se nám dělat i tyto tábory jako všeobecné. Jeden den bývá vždy výjezdový, kdy jezdíme na celodenní výlet někam na zámek nebo do zoologické zahrady.

Kolik dětí vám dochází na příměstské tábory?

Myslím si, že jsou hodně oblíbené a obvykle máme hodně účastníků. Někdy i okolo třiceti dětí. I zde se jim věnují čtyři vedoucí.

Jednou ze zajímavostí je, že pořádáte i soustředění pro malé mažoretky. Koho se týká a kde proběhne?

Letní tábory pro mažoretky máme dva. Jeden pro mladší děti, které do mažoretek teprve začaly chodit a jedou na Slapskou přehradu. A druhý pro starší, které pojedou do Chorvatska.

Připravujete nějaký program na poslední školní měsíc, kdy už je i režim ve školách volnější?

Na prvního června jsme připravili Dětský den. Pojedeme i na motokáry do Lipníka. A na konci června budeme aktivní na akci Bezpečné město, pořádané v kasárnách. Jinak se už opravdu soustředíme na prázdninovou a letní činnost.

Na závěr se zeptám, jak máte zatím jednotlivé tábory zaplněné?

Zájem je velmi slušný, ale volná místa ve všech turnusech zatím stále jsou. Pokud chtějí rodiče své dítě přihlásit, mohou

tak učinit buď přímo u nás, telefonicky nebo přes naše internetové stránky, kde si u každého tábora prohlédnou, o čem je a mohou si stáhnout i přihlášku. (zem)

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku