Jsou to především byty, jejichž ceny se podle realitních kanceláří postupně snižují.

„U některých realit šly ceny dolů o deset, ve výjimečných případech až o dvacet procent. Nejvíce však klesly ceny bytů v panelových domech,“ uvedl ředitel hranické pobočky realitní kanceláře RE/MAX Jiří Sypták.

Za domy lidé zaplatí zhruba stejnou částku jako loni. Více si však připlatí za pozemky, jejichž ceny v minulém roce značně poklesly a letos opět postupně rostou.

„Při koupi pozemku je rozhodující lokalita. Někteří hledají klidné prostředí, jiní dávají přednost rušnějšímu centru. V Hranicích je ale problém koupit pozemek za dobrou cenu,“ vysvětlil makléř z realitní kanceláře Claris Ivo Koryčánek.

Největší zájem o nákup či pronájem nemovitostí lidé projevují na jaře a na podzim. V létě je situace horší.

„Přes prázdniny běžně zaznamenáváme menší poptávku, protože lidé jsou na dovolených a nemají zájem o prohlížení realit,“ objasnil makléř z realitní kanceláře H&B Real Dušan Sommer.

Jeho slova potvrdil i ředitel realitní kanceláře RE/MAX v Hranicích.

„Je nepsaným pravidlem, že o prázdninách bývá menší zájem. Největší poptávku registrujeme od března do června a od září do listopadu,“ řekl Sypták.

Poptávka je prý odvislá i od počasí

Existují však i výjimky. Ke koupi či pronájmu nemovitosti se lidé někdy rozhodnou i o prázdninách.

„Myslím, že poptávka se odvíjí i od počasí. Když je škaredě, lidé nechtějí jezdit na prohlídky. I proto jsme se minulý rok v létě setkali s velkým zájmem. Na jaře totiž neustále pršelo a poptávka byla nízká. Od července jsme ale zase měli plno práce,“ řekl realitní makléř Ivo Koryčánek. Zájem o reality v Hranicích podle něj však závisí i na nezaměstnanosti, kupní síle a ochotě bank poskytovat lidem půjčky.

V současnosti se realitní kanceláře potýkají s nadměrnou nabídkou, která převažuje nad poptávkou. Lidé mají zájem především o levné nemovitosti.

„Všichni se snaží koupit co nejlevnější byt v původním stavu, který si pak sami zrekonstruují. O pronájem lidé projevují zájem jen pokud nemají dost peněz na koupi. Vždy však rozhoduje nízká cena,“ dodal Koryčánek.

Podle realitního makléře Dušana Sommera lidé dávají přednost bytům před domy. „Byty jsou pro mnohé přístupnější než domy. Více klientů má přitom zájem o pronájem než o koupi,“ uvedl Sommer.

IVETA PODEŠVOVÁ