„Přes léto se prolínají akce v Letním kině, kde se budou hlavně promítat filmy, spolu s akcemi Hranického kulturního léta, což je série především koncertů na prostranství před hranickým zámkem,“ řekl pracovník Městského kulturního zařízení v Hranicích Milan Bartoš.

Z hudební skupin zahrají před zámkem například Roxette Revival, folkový Navalentým, dechovka Moravanka Jana Slabáka nebo oblíbený Fleret. Na konci srpna vystoupí také holandští Oldtimers & TS Oldies.

Letní kino je v provozu hlavně přes prázdniny – od července do konce srpna každou středu, čtvrtek a pátek. Odcházení, Varieté a Fimfárum však mohli diváci zhlédnout už v červnu.

„Činnost letního kina bude ukončena posledním filmem 26. srpna. O den později se tam ještě uskuteční tradiční Rock Trey Fest, od září budou akce přesunuty do Zámeckého klubu,“ vysvětlil Bartoš.

Filmy začínají vždy v devět hodin večer, v červenci se mohou obyvatelé Hranic těšit na oscarovou Královu řeč, Thora nebo český film Lidice.

Po Hranicích s průvodcem

Turisté, kteří zavítají do Hranic, mohou využít průvodcovských služeb. Ty fungují v Hranicích již čtvrtým rokem a provádí zájemce po městské památkové zóně nebo po radniční věži.

„Průvodci vyráží dvakrát denně, vždy v deset hodin dopoledne a ve dvě odpoledne. Největší zájem o ně bývá v červnu a v září, kdy je využívají hlavně školy a kluby turistů,“ popsala pracovnice Městského informačního centra Barbora Nováková.

Držitelé Rodinných a Senior pasů navíc mohou dostat slevu. Velký zájem byl loni hlavně o výstup na radniční věž. Těchto služeb loni využilo 762 turistů, oproti tomu památkovou zónou s průvodcem prošlo 473 turistů.

Od 1. července nabízí informační centrum dvě novinky. První z nich je prodej turistického deníku, do kterého si mohou zájemci lepit turistické vizitky.

„Jsou to nálepky, které se lepí do speciálního deníku. Na jednu stranu deníku si majitel nalepí vizitku, na druhou si může připsat své osobní zážitky nebo přidat razítko,“ popsala deník Nováková.

Druhým lákadlem je cyklistická akce Soutěžte s Laďou na Cyklostezce Bečva.

„Soutěžící si vyzvedne letáček s vyznačenými místy, která má navštívit. Na těchto místech dostane razítko, a když nasbírá všechna razítka, může si vyzvednout v jakémkoli informačním centru malý dárek,“ vysvětlila princip soutěže Nováková.

Petra Andrýsková