Místo osmi hodin ráno se hranická knihovna o prázdninách dospělým čtenářům otevře o hodinu později. Každé úterý a pátek se její dveře navíc zavřou o hodinu dříve, ve čtyři hodiny odpoledne. V sobotu si čtenáři v létě žádnou knihu nepůjčí.

„Řekla bych, že o prázdninách knihovnu navštěvuju ještě častěji než po zbytek roku. Většinou si půjčuju pět až deset knih. Zkrácená otvírací doba mě však nijak neomezuje. Myslím, že ten, kdo opravdu chce jít do knihovny, čas si vždycky najde,“ řekla jedna z návštěvnic hranické knihovny Lenka Škopová.

Oddělení pro děti bude přístupné pouze v úterý od 9 do 11 hodin dopoledne a od 12 do 16 hodin odpoledne.

„Dříve jsme pro děti měli otevřeno dvakrát týdně, ale nebylo to příliš efektivní, protože o prázdninách si jich mnoho knihy nepůjčovalo. Nyní ale děti mohou přijít v úterý dopoledne nebo odpoledne a vybrat si,“ vysvětlila ředitelka Městské knihovny Hranice Marie Jemelková.

Na rozdíl od některých knihoven v jiných obcích, které přes prázdniny bývají zavřené, se Městská knihovna Hranice snaží zajišťovat provoz po celý rok.

„Jinde mají něco jako závodní dovolenou a na tři týdny knihovnu zavřou. My ale fungujeme přes celé léto, ačkoliv máme méně zaměstnanců. Na dovolené se vždy nějak vystřídáme,“ uvedla Jemelková.

Na dračku jdou oddechovky

Zájem o knihy přes prázdniny rozhodně neklesá. Knihovnu sice navštěvuje méně čtenářů, půjčují si ale mnohem více knih.

„Největší nápor je dopoledne, kdy chodí především senioři. Odpoledne je už méně lidí, protože za teplého počasí jdou raději k vodě než do knihovny. Nejméně si v létě půjčují knihy snad studenti,“ objasnila jedna z knihovnic Městské knihovny Hranice.

Nejvíce z regálů mizí zejména oddechová literatura, jako jsou detektivky, romány pro ženy nebo thrillery.

Čtenáři, kteří na docházení do knihovny o prázdninách nemají čas, si mohou požádat o prodloužení výpůjční doby až na dva měsíce.

„Pokud někdo jede na delší dovolenou nebo služební cestu, stačí, když se domluví s knihovnicí nebo pošle email. Nemusí chodit osobně. Dobu půjčení pak prodloužíme a čtenář může knihu vrátit až v září, aniž by mu přišla upomínka,“ popsala Jemelková.

Hranická knihovna o prázdninách zajišťuje všechny veřejné knihovnické a informační služby bez jakýchkoli omezení. Patří mezi ně například možnost přístupu na internet, výpůjční služba a meziknihovní výpůjční služba. Žádné speciální akce pro své čtenáře však na léto nepřipravuje, neboť o ně není velký zájem. Kulturní dění v knihovně odstartuje až zase v září.

Iveta Podešvová

Provozní doba o prázdninách

Městská knihovna Hranice o prázdninách zkracuje provozní dobu, čtenářů ale neubývá