Ti od ledna pomáhali na svět celkem dvanácti dvojčatům, což je stejný počet jako v loňském roce.

„Věkový průměr rodiček, kterých se nejčastěji týkají vícečetná těhotenství, je zhruba 29 let,“ uvedla primářka gynekologicko-porodnického oddělení Jarmila Repovská. Podle ní z dvanácti v letošním roce dosud narozených dvojčat devět přišlo na svět císařským řezem, zbývající troje dvojčata přirozenou cestou.

Největší nárůst vícečetných porodů přerovští lékaři zaznamenali mezi lety 2005 a 2006. V tomto období totiž přibylo o tři dvojčata. „K nárůstu vícečetných porodů oproti minulým letům dochází z důvodu těhotenství po umělém oplodnění,“ doplnila primářka Repovská.

Vícečetná těhotenství jsou však podle ní vystavena větším komplikacím. Hrozí u nich například předčasný porod. Přerovská porodnice se snaží zlepšovat péči o rodičky. Nastávající maminky se zde mohou zapojit například do kurzu předporodní přípravy pro těhotné, který zahrnuje cvičení pro těhotné a cyklus přednášek zaměřený na období těhotenství, porodu a šestinedělí.

Koncem října přerovská nemocnice zahájila také cvičení pro maminky po porodu se zaměřením na zpevnění břišní stěny a pánevního dna.