Z jejich rozpočtů by na ně šlo přes sto čtyřicet milionů korun. Hejtmanství však bude ještě letos chtít na dopravní investice získat více než čtyři sta dvacet milionů z evropských dotací.

Obchvat jmenovaných obcí a rekonstrukce silnice mezi Dubem na Moravě a Tovačovem by měla začít už letos. Opravy silnic v Kostelci na Hané, Bedihošti se plánují v příštím roce.

Pět kilometrů obchvatu

Nejdražší akcí je výstavba zcela nového obchvatu dvou obcí ležících na spojnici Přerova a Bystřice pod Hostýnem, odkud dál řidiči jedou na Valašské Meziříčí či do Vsetína.

Kolem obcí Čechy a Domaželice by mělo vzniknout necelých pět kilometrů nové silnice, která by měla odvést z jejich centra hlučnou dopravu.

„V tuto chvíli je připravená projektová dokumentace a myslím si, že je na solidní úrovni. Oběma obcemi projede velké množství aut, a to hlavně nákladní dopravy. Trpí vozovky, domy kolem cesty. Obchvat má význam. Měl by přispět ke klidu, který bude nezaplatitelný. Jako příklad uvádím sousední Želatovice, kde se význam obchvatu potvrdil. Další velké plus bude v tom, že by stavba mohla pomoci dětem, protože vytížená silnice vede přímo kolem místní základní školy,“ vyzdvihl Jaroslav Hradílek, starosta Domaželic.

Odjezdová komunikace v délce 4,8 kilometrů by měla stát 387 milionů korun. Kraj by na zmíněnou stavbu chtěl čerpat až 290 milionů korun z evropských dotací.

„Výstavba obchvatu začne ještě letos na podzim. Půjde o rozsáhlejší akci, takže bude pokračovat až do podzimu roku 2013,“ sdělil Miroslav Kubín, vedoucího odboru investice a evropských programů na Krajském úřadu v Olomouci.

Kraj má možnost zažádat z evropských peněz na opravy, ale i výstavbu nových silnic, jež je jednou z podmínek pro získání dotací, až 423 milionů korun.

„Očekáváme, že v květnu bude vyhlášena výzva číslo 23/2011 z ROP Střední Morava zaměřená na výstavbu nových a rekonstrukci stávajících úseků silnic II. a III. třídy v majetku kraje. Výzva bude vyhlášena 25. května 2011, termín pro odevzdání žádostí je stanoven na 25. července 2011,“ uvedl Ivo Heger, mluvčí Krajského úřadu v Olomouci.

Oprava na trase Dub - Tovačov má začít v létě

Z uvedené sumy by se pak měly doplatit další čtyři dopravní stavby.

Na Olomoucku půjde o opravu silnice mezi Dubem nad Moravou a Tovačovem.

„Předpokládaný termín zahájení je srpen 2011, dokončení v listopadu 2012,“ upřesnil Kubín.

Zhruba dvouměsíční opravy se letos dočkají také tři kilometry silnice mezi Hanušovicemi a Bohdíkovem na Šumpersku.

Zahájení dalších staveb, na něž by měly přispět evropské peníze, začnou až v příštím roce.

„Jedná se o rekonstrukci zbývajícího úseku silnice II/366 v Kostelci na Hané, kde je potřeba počkat až obec dokončí kanalizaci. Začne se zde na začátku příštího roku. Ve stejném termínu začne i oprava průtahu v Bedihošti,“ uvedl ke dvěma stavbám na Prostějovsku Kubín.