Podle pracovníků technických služeb v Přerově vzrostly jen náklady na posyp chodníků a silnic ve městě oproti loňsku trojnásobně.

„Letos jsme už na místních komunikacích prosypali na 165 tun soli a 111 tun písku, zatímco loni touto dobou to bylo pouze 76 tun soli a 44 tun písku. Náklady na posyp silnic jsme jen za letošek vyčíslili na 400 tisíc korun, a to ještě zdaleka nejsme u konce. Zatím to totiž vypadá, že zima hned tak neskončí,“ řekl Jiří Gala z přerovských technických služeb.

Podle něj se zvedly také náklady na práce, spojené s likvidací sněhové kalamity. „Musíme zaplatit více třeba za ruční čištění zastávek a přechodů pro chodce. Museli jsme také nasmlouvat další firmu na plužení a na údržbu komunikací v místních částech a v okolí přerovských strojíren,“ podotkl Gala.

Vyšší náklady na posyp silnic vyčíslili také pracovníci Správy a údržby silnic Olomouckého kraje. „Jen za leden se náklady na Přerovsku a Prostějovsku vyšplhaly na patnáct milionů korun. Jaká bude ale celková bilance letošní zimy, to zatím přesně nevíme. Určitě to však půjde hodně nahoru, letošní zima se s tou loňskou nedá vůbec srovnávat,“ potvrdil také Jaromír Foltýnek ze Správy a údržby silnic Olomouckého kraje.

Obavy ze zvýšených výdajů za letošní topnou sezónu mají i obyvatelé Přerova. Kvůli dlouhotrvajícím teplotám pod bodem mrazu totiž majitelé domů topí na plné obrátky.

„Ty účty si nepřeji vidět. Ještě jako naschvál nám odešel plynový kotel, takže jsme museli asi dva dny vytápět dům elektrickým topením. Kotel jede pořád naplno, a kvůli dětem na teple rozhodně nešetříme,“ řekla jedna z obyvatelek obce na Přerovsku Daniela Vávrová.

Zvýšenou spotřebu dálkového tepla potvrzuje i mluvčí společnosti Dalkia Milan Wagner. „Intenzita letošní zimy jde opravdu znát. V porovnání s loňským lednem je dodávka tepla do domácností o osm až deset procent vyšší,“ řekl.

Na odbyt jde ale i uhlí a dřevo. „Lidé si jezdí pro uhlí častěji, ale odebírají menší množství. Cena uhlí a dřeva totiž oproti loňskému roku vzrostla o 10 až 12 procent,“ popsal Josef Velocha z prodejny paliv v Hranicích.

Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná