Její vedoucí a právník Ondřej Načeradský tvrdí, že na dno propasti se v době stávající ekonomické krize může dostat téměř každý.

Mezi jeho klienty jsou totiž i lidé, kteří chodili dlouhá léta do práce a spláceli půjčku třeba na dům nebo na auto. Zvrat přišel v okamžiku, kdy o práci nečekaně přišli.

ROZHOVOR

S jakými typy klientů, kteří navštěvují poradnu a potřebují vaši pomoc, se nejčastěji setkáváte?

Na chování lidí se v poslední době asi nejvíce podepsala ekonomická krize. Ta se bohužel dotkla i normálních rodin, které vůbec nepočítaly s tím, že můžou nečekaně přijít o stálý zdroj příjmů.

Jsou lidé, kteří třeba věří, že seženou novou práci už do dvou měsíců. Uplyne ale půl roku, a oni místo pořád nemají. Rodina byla přitom úplně rozumně zadlužená a splácela z platu třeba půjčku na bydlení. Najednou jeden z manželů přijde o práci a nejsou peníze ani na zaplacení elektřiny.

Existuje něco jako „prototyp dlužníka“ 21. století?

Jsou to lidé, kteří si dopředu nic neplánují a utrácejí ve velkém, přestože na to nemají. Upřednostňují jen momentální zisk a vidinu třeba luxusní dovolené v zahraničí, kterou si nemůžou odepřít.

Máme klienty, kteří se pořád spoléhali na vliv šťastných okolností, a že všechno „nějak dopadne“ a peníze na splátky budou mít. Půjčí si peníze, a když je chtějí splatit a nemají, půjčí si znovu. Neuvědomují si ale, že ta sněhová koule se neustále nabaluje a postupně zvětšuje.

Nakonec se stane problém zcela neřešitelným a dlužníci se ocitnou pod velkým psychickým tlakem. Řada z klientů, kteří se zadlužili až po uši, si navíc ani neuvědomuje, co podepisuje a k čemu se zavázali. Získali rychlé, ale v konečném důsledku velice drahé peníze. Půjčí si třeba deset tisíc a nakonec vrací osmdesát.

Co radíte lidem ještě před tím, než uzavřou smlouvu a zadluží se?

Důležité je v klidu si prostudovat podmínky a dát text k posouzení více lidem – ať už z úzkého kruhu rodiny nebo známým. Samozřejmě, že ideální je rada právníka.

Tou základní taktikou je získat čas a pročíst si pravidla, a teprve potom je možné na dohodu přistoupit. Je bohužel nutné upozornit, že ti, kdo půjčují lidem peníze, mnohdy smlouvě sami nerozumí. Jsou jen vyškoleni na to, jak přesvědčit člověka, aby ji podepsal.

Důvěřiví lidé jsou pro ně ideální klientelou a existují dokonce firmy, které se na tuto kategorii občanů zcela cíleně zaměřují.

Dnes už není cílem lichvářů půjčovat peníze někomu, kdo je může vrátit. Filozofie se změnila – cílovou skupinou jsou lidé, kteří žádné peníze nemají.

Například senioři, kteří pobírají důchod a splátky se jim můžou strhávat z důchodu, a nebo maminky na mateřské dovolené. Těm se zase případný dluh odečítá z rodičovského příspěvku.

Obě tyto kategorie představují pro ty, kdo peníze půjčují, na několik let dopředu garantovaný zdroj příjmu. Samozřejmě úplný bezdomovec už pro lichváře také není tím správným klientem.

Jaké příběhy dlužníků, s nimiž jste se setkal ve své praxi, patří k těm nejtragičtějším?

Je otázka, co je pro koho tragédie. Máme tu manžele, kteří se ve svých pětatřiceti letech dostanou do takových dluhů, že je do smrti nesplatí. To považuji za opravdovou tragédii, zvlášť, když mají děti.

Stalo se nám ale i to, že se jeden z našich klientů topil v dluzích a my se mu snažili pomoci. Nakonec ale stejně tíhu problémů neunesl a spáchal sebevraždu.

Hlavní problém dneška je ale jiný: řada lidí chce žít na vysoké noze, tak, jak to udává trend doby, ale nemají na to. Svou nadhodnocenou životní úroveň si tedy financují s pomocí půjček.

Zejména mladá generace je pod mediálním tlakem a snaží se být „in“ za každou cenu – a pak na to doplácí.