Podle investora k tomu ale nemají důvod. Zatím všechny kompetentní orgány se prý k jeho záměru s ohledem na předepsané normy vyjádřily kladně.

Projekt jako takový lidé z Klokočí neodsuzují. Nelíbí se jim však, že by měla stát biostanice jen 150 metrů od obytné zástavby.

„Ani jeden zdroj, který bude tato stanice zpracovávat, nebude místní. Všechno se bude do Klokočí dovážet z okolí. Nechápu tedy, proč ji chtějí zřizovat právě u nás,“ svěřil se starosta obce Oldřich Šnajdárek, který měl na mysli hlavně kukuřičnou siláž, travní senáž a hovězí hnůj.

Zmíněné suroviny budou do zemědělského areálu sváženy z okruhu pěti kilometrů a následný digestát, což je organické hnojivo vzniklé při výrobě bioplynu, bude investor rozvážet po okolí v okruhu desíti kilometrů. Zatím ale přesnou představu o cílových místech nemá.

„Neznám v naší vesnici člověka, který by u nás tu biostanici schvaloval,“ dodal starosta, jemuž se rovněž záměr investora příliš nezamlouvá.

V obci už se proti biostanici podepsala pod petici celá řada lidí. V minulém týdnu se někteří z nich zúčastnili jednání zastupitelů, kde jim bylo mimo jiné umožněno nahlédnout do studií a projektů.

„Jsem sice laik, ale nepůsobí na mě věrohodně už to, že se údaje v jednotlivých studiích rozcházejí. Já osobně se nejvíc bojím toho, že zahnívání těch dovážených surovin z okolí bude zapáchat široko daleko,“ vyjádřila svou obavu jedna z místních obyvatelek, Olga Palová.

Předseda představenstva akciové společnosti Drahotuše zemědělská, a. s. Milenov viní z protestu lidí média.

„Před třemi lety se stala v jedné bioplynové stanici havárie a zápach, který měla za následek, se šířil všude po okolí. Televize to ale podala tak, že tyto stanice zapáchají i za běžného provozu,“ řekl Rostislav Ovad. „Tato fáma způsobila, že lidé začali globálně protestovat proti bioplynovým stanicím,“ dodal.

Jak dále uvedl, všechny kompetentní orgány a úřady se zatím k záměru v Klokočí vyjádřily kladně a podle studie by měl investor dodržet také všechny předepsané normy. V současné době prochází záměr posouzením EIA, které hodnotí její vliv na životní prostředí.

„Náš odbor životního prostředí se teď momentálně tímto projektem také zabývá, ale zatím se k němu nijak nevyjádřil,“ sdělil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Veřejnost bude mít možnost se k záměru bioplynové stanice v Klokočí vyjádřit při jeho veřejném projednávání v úterý 1. prosince v 16.30 hodin v sále tamní restaurace.