Lidé chtějí jízdní řády, které mají platit až do prosince letošního roku, při nejbližší příležitosti změnit a doplnit mnohé spoje zejména o víkendu.

Zájem o přepravu osob v autobusech městské hromadné dopravy je největší v pracovních dnech, kdy lidé využívají nové nízkopodlažní autobusy k cestě do školy, do práce nebo pro urychlení cesty do centra města či nákupních středisek.

O víkendu však takový zájem o autobusovou dopravu není, proto v ulicích Hranic jezdí jen zlomek běžných linek. Ztíženou situaci při cestování Hranicemi mají nejen obyvatelé města, ale i turisté a klienti lázní.

Zatímco během všedního dne jede autobus z hlavního vlakového nádraží do lázní v Teplicích nad Bečvou celkem patnáctkrát, v sobotu a v neděli jedou jen tři autobusy, tedy každý pátý. Ještě horší situace nastala u linek číslo 2 a 3, kde sváteční provoz není zaveden vůbec. Do zastávky Sportovní areál, která leží v těsné blízkosti fotbalového stadionu a hranické Plovárny, míří v neděli jen čtyři autobusy, přestože ve všední odpoledne zde autobus zastavuje každou hodinu.

Podle vedoucí aquaparku Ivy Macurové však víkendová návštěvnost krytého bazénu dosahuje až pětkrát vyšších hodnot než počet návštěvníků v pracovní dny. „Já často autobusem nejezdím, ale provoz o víkendech a svátcích by na každé lince měl být. Autobus by měl jezdit alespoň jednou za dvě až tři hodiny,“ uvedl Vladislav Suchánek z Hranic.

Další obyvatelé poukazují na to, že problém nastane až v letních měsících, kdy budou lidé chtít využít služeb aquaparku a venkovního koupaliště. Areál Plovárny totiž leží na kraji města, kamje problém se dostat. „V třicetistupňových vedrech se plazit domů z bazénu pěšky je nesmysl. To pak přijdu domů a můžu jít na bazén znova, protože účel osvěžení se tak míjí účinkem,“ míní jeden z Hraničanů.

Vedení města si však stojí za svým a objasňuje, proč linka číslo 2, která objíždí celé město a končí právě ve sportovním areálu, o víkendu vůbec nejezdí.

„V minulém roce proběhly průzkumy, ve kterých jsme zjišťovali, jak jsou jednotlivé linky vytížené. U linky mířící do zastávky Sportovní areál byla vytíženost minimální. Autobus vždy vezl jen pár pasažérů,“ informoval mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Problém od prosince nastal i obyvatelům sídliště Struhlovsko. „Autobus využívám prakticky každý den, abych se dostala do města. O víkendu však ze Struhlovska nic nejede. Mnohem horší je však skutečnost, že od nás nejede žádný autobus přímo k poště, na což jsme byli zvyklí,“ stěžuje si jedna z obyvatelek sídliště s tím, že na Struhlovsku bydlí zejména starší občané, kteří si na poštu chodí pro důchody.

„Nové autobusy se mi ale líbí, jsou čisté a řidiči ochotní a slušní,“ chválila na základě svých zkušeností. Městskou hromadnou dopravu v Hranicích provozuje od první poloviny října firma ČSAD Frýdek-Místek.

Před Vánocemi na Masarykově náměstí představila čtyři zbrusu nové zelené nízkopodlažní autobusy, které dopravu po Hranicích zajišťují. Město se tak může chlubit takřka stoprocentní bezbariérovou dopravou.