Negativní zkušenosti se zasíláním krátkých zpráv, které jsou doplněné fotografiemi, má i Stanislav Beránek. Ten bydlí v okrajové lokalitě města Pod Bílým kamenem.

„Už 4. května jsem pomocí aplikace Dej Tip upozorňoval město Hranice na nebezpečné místo – křižovatku mezi ulicemi Havlíčkova a Pod Bílým kamenem. Zmínil jsem, že se zde stalo již několik nehod a že by bylo vhodné umístit do křižovatky zrcadlo. Na tuto zprávu mi bylo odpovězeno, že zrcadlo už je objednáno a že k jeho osazení dojde nejpozději do 15. června letošního roku. To se ale nestalo," poznamenal.

Rychle reagující nápravou se přitom leckdy může zamezit i různým zraněním osob. Chybějící bezpečnostní zrcadlo ve zmíněné lokalitě byl právě takový případ. V úterý 24. června došlo v oblasti k další srážce cyklisty s autem a na místo nehody musel dorazit sanitní vůz.

„Nejde o to, kdo a jak nehodu zavinil. Hlavní problém je na straně města, protože pokud by bylo místo bezpečnější, nemuselo k nehodě dojít. Mám s aplikací Dej Tip dvě zkušenosti a v obou případech došlo k nemalému zpoždění. Je to ostuda," dodal uživatel Stanislav Beránek.

Na co dalšího Dej Tip upozorňuje?

Aplikace Dej Tip je lidem v Hranicích k dispozici od loňského září. Obyvatelé díky ní prostřednictvím chytrých mobilů či internetu upozorňují na nedostatky veřejných prostorů. Častými podněty k nápravě jsou například fotografie neupravené zeleně, chodníků, přeplněných kontejnerů nebo poničeného osvětlení.

Dej Tip podle slov mluvčího Městského úřadu v Hranicích splňuje svůj účel, radnice i pracovníci firmy Ekoltes každý týden obdrží od obyvatel několik postřehů.

Zrcadlo? Už brzy

„Projekt hodnotíme určitě kladně. Přichází nám tipy, které nám pomohou včas a rychle odstranit drobné nedostatky. Pokud je pro některé odstranění závad už vypsaný termín, v naprosté většině případů by se měly dodržovat, i když někdy tomu může zabránit třeba nepřízeň počasí," uvedl radniční mluvčí Petr Bakovský.

Právě v případě bezpečnostního zrcadla ale prý došlo ke zpoždění dodávky, proto se do křižovatky bude instalovat až příští týden.