„Již pouze měsíc má veřejnost možnost vyjádřit se k připravovaným jízdním řádům na rok 2012 a zaslat své podněty a návrhy na jejich úpravu cestou krajských úřadů a ministerstva dopravy,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Na krajské úřady by se měli obracet lidé, kteří by si přáli změnit regionální spoje, tedy osobní a spěšné vlaky. Ministerstvo dopravy by měli kontaktovat ti, kteří mají připomínky k dálkovým spojům – rychlíkům, expresům a některým dalším spojům.

Změnu jízdního řádu by uvítal například pětadvacetiletý student Tomáš, který pravidelně dojíždí z Lipníka nad Bečvou do Brna.

„Když jsem jezdil v prvním ročníku, rychlíky zastavovaly v Lipníku a v Brně jsem byl za hodinu a půl. Dneska nejrychlejší spoj tvrá dvě hodiny a člověk často musí i dvakrát přesedat,“ uvedl.

O změnu jízdního řádu se zatím nepokoušel, ale kdyby se o to někdo snažil, podpořil by ho. „Klidně bych jakoukoli žádost či připomínku podepsal,“ řekl.

Zatímco na vnitrostátních jízdních řádech, především v regionální dopravě, se ještě pracuje a můžou se změnit i výrazněji, mezinárodní jízdní řád na příští rok už je hotový. I když ho žádné významné změny nečekají, cestující přesto čekají některé novinky. Například cesta z Prahy do Žiliny by se podle mluvčího měla zkrátit až o téměř čtyřicet minut.