„S revitalizací souhlasíme a jsme za ni rádi. Nesouhlasíme však s tak velkým zasahováním do flory.

Minulá generace stromy zasadila, aby nám dělaly radost, tak je nechte žít,“ stojí v Petici za záchranu stromů na sídlišti Struhlovsko, kterou již podepsalo více než dvě stě signatářů.

„Na Struhlovsku bydlím celý život, a když jsem viděla, že jsou tyto stromy označeny ke kácení, vyvolalo to ve mně velmi negativní emoce. Považuju za opravdu špatný krok zbytečně pokácet zdravé stromy. Zvlášť v dnešní době, kdy zeleně neustále ubývá a životní prostřední se obecně zhoršuje,“ prozradila autorka petice Veronika Hajduková.

Nespokojeným obyvatelům také vadí, že je město o chystaném kácení detailněji neinformovalo.

„K nám občanům se tyto informace zkrátka nedostaly. Nedostaly se k nám v takovém předstihu, který by nám umožnil nějakým způsobem reagovat,“ doplnila Veronika Hajduková.

Mohou vést chodníky jinudy?

Hranická radnice plánuje v rámci druhé etapy revitalizace sídliště Struhlovsko vybudovat mimo jiné nové chodníky a nová parkovací místa. Právě kvůli tomu měly být překážející stromy pokáceny.

Podle nespokojených obyvatel však mohou vést chodníky klidně jinudy.

„Projektant navrhl ty chodníky zcela logicky na místech vyšlapaných pěšin,“ argumentoval Vladimír Bezděk z odboru rozvoje města na úterním veřejném setkání s občany.

„Když například posunu ten chodník tady blíže k domu, může si pro změnu stěžovat paní, která bydlí v přízemí, že jí lidé chodí přímo kolem oken a balkonu,“ uvedl dále investiční technik.

Starosta přislíbil záchranu stromů

Setkání přímo na Struhlovsku se vedle zástupců odboru rozvoje a odboru správy majetku zúčastnil také starosta Jiří Kudláček.

„Nejsme tady, abychom se hádali, ale abychom se pobavili o tom, jak budeme v této otázce postupovat. Jde o to, najít řešení, které nám umožní tyto stromy zachránit,“ prohlásil na úvod starosta.

Ten nakonec po zhruba hodinu a půl dlouhém projednávání záchranu stromů skutečně přislíbil. O tom, jakým způsobem bude v této věci město dále postupovat, vás budeme informovat.