Říjnové volby vyhrálo se ziskem 17,5 procent hlasů hnutí Otevřená radnice. Na druhém místě se umístilo hnutí ANO s necelými 15 % hlasů, o půl procenta méně si připsala kandidátka Naše krásné Hranice. Všechny zmíněné strany tak získaly shodně čtyři mandáty.

V avizované koalici figurují ze tří nejsilnějších stran pouze dvě, hnutí ANO a Naše krásné Hranice. Ty doplňují ještě Hranice pro život, Hranice 2000, KSČM, ODS a SPD. Spojení sedmi stran dává v třiadvacetičlenném zastupitelstvu nebývalou většinu osmnácti mandátů.

„Po vyhlášení výsledků voleb, v kterých občané vyjádřili svou vůli a na jejichž základě byly jednotlivým politickým subjektům přiděleny mandáty do Zastupitelstva města Hranic, byla zahájena jednání mezi uvedenými kluby o programech a vytyčených cílech. Výsledkem tohoto procesu je uskupení politických klubů, které se shodly na společných prioritách, programovém pracovním prohlášení a vytvořily tak základ pro rozhodovací proces v budoucím čtyřletém období,“ uvedl starosta a lídr strany Naše krásné Hranice Jiří Kudláček.

Předseda hnutí Otevřená radnice Ivo Lesák souhlasí s tvrzením, že občané ve volbách vyjádřili svou vůli. Podle něj však jasně ukázali, že chtějí v čele města právě kandidáty Otevřené radnice.

„Více než tisíc hlasů od občanů dostalo jen třináct kandidátů. Sedm z nich je z hnutí Otevřená radnice. Tím dali voliči najevo, že si přejí, aby tito lidé byli ve vedení města. Přesto tomu tak nebude,“ uvedl lídr hnutí.

Sportovci jazýčkem na vahách

„S příslibem budoucích míst v radě města a dalších funkcí pro více politických subjektů, včetně KSČM a SPD, se Našim krásným Hranicím ve spojení s Hranice 2000 podařilo nás, jako vítěze voleb, vyšachovat,“ pokračoval Ivo Lesák, který si nejvíce sliboval od koalice s ANO, KDU-ČSL, ODS a Hranicemi pro život.

A právě Sportovci se podle stávajícího místostarosty stali pomyslným jazýčkem na vahách.

„S hnutím ANO, KDU-ČSL a ODS jsme drželi programovou i názorovou shodu. Naopak se Sportovci začalo být záhy bohužel jasné, že se náš předpoklad na vytvoření koalice nenaplní. Vladimír Vyplelík, lídr Sportovců, nám při úvodním jednání sdělil, že nám nevěří a my jsme tak začali tušit, o co se tady jedná,“ prozradil Ivo Lesák.

Dva místostarostové

Toho by měli na pozici místostarosty nahradit Vladimír Juračka (Hranice 2000) a Daniel Vitonský (ANO).

„S ohledem na skutečnost, že v minulém období došlo k navýšení finančních zdrojů města, bude pro období 2018-2022 navrženo zřízení funkce druhého místostarosty. Do funkcí místostarostů budou navrženi pan Vladimír Juračka a pan Daniel Vitonský,“ potvrdil Jiří Kudláček, který se bude ucházet o pozici starosty.

Zda dopadne volba starosty, místostarostů i radních podle nalajnovaného scénáře se můžete přijít přesvědčit ve středu do dvorany zámku. Ustavující schůze nového zastupitelstva je naplánována na 17.30 hodin.