Lidé se srocují okolo místních stánků a vybírají, čím v neděli uctí památku zesnulých. Největší nápor očekávají prodejci dnes a zítra.

„Naší letošní novinkou jsou kytky v košíčku. Právě živé koše a také chryzantémy jdou na odbyt nejvíce. Žádané jsou také kombinace živých a umělých květin,“ uvedla jedna z prodavaček ve stánku na třídě 1. máje v Hranicích.

Prodejci nabízejí nejen jednoduché květiny, ale i sortiment, který je na výrobu náročnější. „Tento pozlacený věnec jsem dělala tři dny. Musím totiž šišky nejprve slepit, nalakovat, aby se nezavřely, a až poté pozlatit a nazdobit. A samotné zasychání zabere spoustu času,“ uvedla prodávající Anna Endrichová.

Ačkoliv působí prodejci v záplavě květin a nazdobených svíček na okolojdoucí idylicky, sami přiznávají, že jejich práce skýtá i mnohé obtíže.

„Podnikáme už od revoluce. Začali jsme zeleninou, ale sortiment musíme obměňovat, abychom se uživili. Všechno nám totiž kazí supermarkety. Velcí prodejci mohou z cen slevit, ale my ne, to bychom se neuživili.“ A tak se drobní podnikatelé snaží zaujmout zákazníky zejména pečlivostí provedení a originalitou.

Pavlína Chmelařová