Mnozí lidé kvůli krizi šetří a cestovní kanceláře na to včas zareagovaly výhodnými zájezdy last minute.

Důvod je prostý. Zatímco ještě loni se zákazníci nebáli zaplatit si letecký pobyt u moře, letos přemýšlejí, jestli místo letadla raději nezvolit cestu autobusem, anebo zda vyměnit apartmán za obyčejnou chatku.

„Nejčastěji se nás chodí ptát na zájezdy last minute do Řecka. V kurzu jsou přitom hlavně ostrovy Rhodos a Kréta,“ popsala chování zákazníků pracovnice cestovní kanceláře v Jiráskově ulici Romana Mazurová.

Mezi lidmi je letos menší zájem než loni o zájezdy do Itálie. „Naproti tomu doslova boom zažívají týdenní pobyty na chalupách v Česku, a to hlavně v Jižních Čechách, ale také v Beskydech a Jeseníkách,“ podotkla.

Pracovníci cestovních kanceláří potvrdili, že se změnilo i chování stálých zákazníků. „Ti, kteří dříve cestovali letecky do vzdálenějších oblastí, raději zvolí jízdu autobusem, nebo se dopraví vlastním autem. Doprava je asi tím hlavním, na čem se teď šetří,“ řekla.

Stejné zkušenosti má i vedoucí cestovní kanceláře ve Wilsonově ulici Svatava Cmerková. „Chodí knámstálí klienti, kteří se najednou ocitli bez práce. Peníze sice mají, ale nechtějí moc investovat. Většinou si tedy vyberou last minute,“ řekla.

Jednoznačně největší oblibě se těší v pěti oslovených cestovních kancelářích v Přerově Řecko. Hned za ním následuje Chorvatsko, potom Itálie a také Bulharsko. Díky výrazným slevám přijde letos pobyt v Chorvatsku na celý týden s dopravou a polopenzí na necelých 6 tisíc korun.

Letecký zájezd na řecký ostrov Korfu pak vyjde bez stravy a letištních poplatků dokonce na 5 tisíc. Někde dokonce nabízejí i řecký ostrov Thassos letecky a bez stravy za 6 900 korun.

„Ty ceny jsou opravdu výhodné. My ale letos na dovolené nijak nešetříme. Jedeme do Chorvatska a chceme si to užít,“ řekl jeden z návštěvníků cestovní kanceláře ve Wilsonově ulici v Přerově Radim Hruška.

„Letos musíme počítat peníze, takže místo Řecka jedeme do Bulharska. Ale kvůli dětem, které trpí na průdušky, k moři musíme,“ dodala také návštěvnice jiné kanceláře Jana Mlčáková z Přerova.

Kam Přerované nejčastěji cestují
1. Řecko
2. Chorvatsko
3. Itálie
4. Bulharsko
5. pobyty v Česku
6. Egypt